Pochodzi z epoki brązu i może liczyć nawet 3 tysiące lat

Kolejnego unikatowego znaleziska dokonali członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny. Przed tygodniem w lesie w Moszczenicy koło Starego Sącza poszukiwacze odkryli blisko 200 monet z czasów panowania króla Władysława II Jagiellończyka. Teraz natrafili na bransoletkę z epoki brązu.

Ozdoba znajdowała się około 40 centymetrów pod ziemią. Została już zbadana przez sądeckiego archeologa Bartłomieja Urbańskiego. Jego zdaniem to unikatowe odkrycie, ponieważ w Polsce nie znaleziono zbyt wiele takich bransolet. Urbański nie wyklucza, że została ona wykonana na terenie dzisiejszych Węgier. Znalezisko w pobliżu Starego Sącza może natomiast świadczyć, że w czasach kultury łużyckiej przez Sądecczyznę przebiegał szlak handlowy.

Na tej samej działce, gdzie członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny znaleźli bransoletę, dokonali też innych odkryć. Z ziemi wydobyli pierścień z XVI wieku i kilka grotów średniowiecznych strzał. Wszystkie eksponaty mają trafić do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

Skip to content