Młodzi ludzie na rynku pracy w Nowym Sączu – analiza aktualnej sytuacji

Materiał promocyjnyGoWork.pl

Rynek pracy w Nowym Sączu odznacza się wieloma pozytywnymi cechami. To nie tylko stosunkowo niska stopa bezrobocia i relatywnie długa lista zawodów deficytowych, ale również wysoka dostępność zatrudnienia dla osób młodych (zarówno na cały etat, jak i w ramach pracy dorywczej). Młodzi ludzie na rynku pracy w Nowym Sączu – jak się odnajdują?

Jak dokładnie wygląda sytuacja na rynku pracy w Nowym Sączu? Czego mogą się po nim spodziewać młodzi ludzie? Jakie perspektywy się przed nimi otwierają? Czy emigracja zarobkowa jest tutaj powszechna? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Nowy Sącz – Analiza lokalnego rynku pracy

Stopa bezrobocia w Nowym Sączu wynosi 5,4%, co stanowi wynik zbliżony do ogólnopolskiej średniej. Ponadto, lista zawodów deficytowych jest długa, opiewając profesje o zróżnicowanym profilu i z najrozmaitszych sektorów. Fakt ten może budzić optymizm we wszystkich osobach, które właśnie w Nowym Sączu poszukują zatrudnienia – szczególnie dotyczy to młodych osób, stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, można wysnuć wniosek, że rynek pracy w Nowym Sączu to rynek pracownika. Fakt ten potwierdza postawa przedsiębiorców. Umowa o pracę to standard w przypadku większości firm, podobnie jak godziwe wynagrodzenie, wykraczające poza płacę minimalną. Przejrzysta ścieżka kariery i realna możliwość awansu w strukturach firmy również częste elementy ogłoszeń, znajdujące pokrycie w rzeczywistości.

W walce o najlepszych specjalistów, pracodawcy oferują kandydatom również szereg benefitów pozapłacowych, takich jak karta MultiSport, prywatna opieka medyczna, pakiety szkoleń i kursów czy firmowe spotkania integracyjne. Jak pokazują najnowsze badania, to szczególnie młodym pracownikom zależy na dostępie do tego rodzaju świadczeń.

Warto podkreślić, że ogromną popularnością cieszy się w ostatnim czasie praca zdalna. Dotyczy to nie tylko zawodów związanych z sektorem IT czy marketingiem, ale znajduje zastosowanie w coraz większej ilości branż – przede wszystkim administracji i finansach. W razie gdyby zakres obowiązków uniemożliwiał pracownikowi przejście na tryb w pełni zdalny, do dyspozycji stron pozostaje nadal praca hybrydowa.

Perspektywy zatrudnienia dla młodych w Nowym Sączu

Osoby młode w Nowym Sączu nie powinny obawiać się o swoją pozycję, bez względu na sektor, w jakim zamierzają szukać zatrudnienia. Choć na listach zawodów deficytowych przeważają branże zachęcające do współpracy pracowników fizycznych i techników (transport, branża budowlana, sektor usługowo-handlowy), to praca w zawodach umysłowych, czy wymagających wyższego wykształcenia, nadal jest dość łatwo dostępna.

O rozwój swojej kariery nie powinny się obawiać szczególnie te osoby, które swoją przyszłość chcą związać z branżą IT. Rzecz ta ma związek nie tylko z wyjątkowo dynamicznym rozwojem tego sektora w regionie, ale również z popularyzacją pracy zdalnej, znoszącej wszelkie terytorialne bariery w porozumieniach między pracodawcami, a pracownikami.

Emigracja zarobkowa wśród młodych ludzi nie jest zatem w Nowym Sączu problemem. Praca zdalna to tylko jeden z powodów za ten fakt odpowiadających. Osoby mające ochotę na pracę w innych branżach, wymagających nieco mniejszych kompetencji, również bez problemu ją znajdą. Co więcej, dobrym wyborem może okazać się podjęcie pracy dodatkowej, która w dużej mierze kierowana jest tu do studentów i osób młodych.

W Nowym Sączu nietrudno również o staż czy praktyki zawodowe, kierowane zarówno do studentów, jak i uczniów szkół technicznych czy zawodowych. W przeważającej większości przypadków, aktywności tego rodzaju oferowane są przez szkoły i uczelnie.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Nowym Sączu?

Wśród wielu godnych rozważenia miejsc, pozwalających na szybkie znalezienie stabilnej i dobrze płatnej pracy, zdecydowanie najbardziej efektywną formą jej poszukiwania będzie skorzystanie z asysty rozmaitych portali internetowych, agregujących rozmaite ogłoszenia. Jeżeli zatem zależy Ci na tym by szybko zdobyć dobrą pracę, to sprawdź nowe oferty dla regionu na GoWork.pl, a na pewno nie pożałujesz!

W wielu przypadkach, dobrym wyjściem może być osobiste udanie się do upatrzonego wcześniej zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV. Jest to metoda, z której korzystają przede wszystkim studenci i uczniowie poszukujący stażu czy praktyk zawodowych, jednak nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla nich.

Dobrym pomysłem może być udanie się do powiatowego urzędu pracy lub lokalnej agencji zatrudnienia tymczasowego. W tym drugim przypadku trzeba jednak mieć na względzie, że praca w ten sposób otrzymana raczej nie będzie nosiła znamion stałej – umowa o pracę to w takich przypadkach rzadkość, zwykle będzie musiała nas zadowolić umowa zlecenie.

Skip to content