Tkanina w podziemiach. Nietypowa wystawa w SBP

W zabytkowych wystawienniczych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11 można obejrzeć unikatową wystawę tkanin, których autorem jest Daniel Lachor. „Przestrzeń – struktura – forma” – bo taką nazwę nosi kolekcja, to ogromna ilość interpretacji związanych z technikami Tkaniny Unikatowej. Motywem przewodnim jest struktura włókna a w tym wypadku to wełna ukazana w różnych odsłonach, formowana w różnych technikach.

– Pomysł na zorganizowanie wystawy zrodził się rok wcześniej, podczas rozmów na temat znaczenia sztuki włóka w obecnym świecie sztuki. Był to bodziec, dzięki któremu postanowiłem stworzyć kolekcje tkanin unikatowych, ściśle nawiązujących do moich przemyśleń w tej kwestii – mówi Daniel Lachor autor prac.

Dzięki temu, powstała kolekcja 22 tkanin, które zostały zaprojektowane tak, aby w pełni komponowały się z zabytkowymi piwnicami Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Cztery tkaniny powstały w roku 2021 natomiast osiemnaście pozostałych w 2022 roku. Termin wystawy czyli grudzień a także unikalne wnętrza obiektu, w którym prezentowana jest wystawa miały wpływ na zastosowanie ograniczonej palety barw w szczególności występujących w naturze.

-Są to beże, różne odcienie brązu, czerni i bieli. Aby podkreślić strukturę lub budować formę wprowadziłem dodatkową barwę czerwień, która bardzo często jest kontrastem lub elementem spajającym kompozycjędodaje artysta.

Niezwykle ciekawa jest także technika wykonania prac. Prezentowane tkaniny artystyczne wykonywane są w procesie filcowania na mokro lub filcowania na sucho. Inspiracją do stworzenia kolekcji były m.in. sądeckie ulice.

Stworzone przez mnie tkaniny prezentują różne interpretacje moich przemyśleń z podróży, spacerów po sądeckich ulicach, charakterystyczne dla mnie motywy zaobserwowane w naturze. Tematem przewodnim jest struktura włóka, w tym wypadku to wełna ukazana w różnych odsłonach, formowana w różnych technikach tkackich. Myśląc o projektowaniu i wykonywaniu tkanin artystycznych wszystko zaczyna się od naturalnego włókna wełny, który zmienia swoją barwę w procesie barwienia. Łącząc te barwne pojedyncze włókna powstaje sensoryczna tkanina, posiadająca wiele struktur i faktur. Daje to możliwość interpretacji tkaniny, ukazuje, iż tkanina wypełnia przestrzeń, może ją ozdobić, nadaje jej charakteru lub po prostu staje się obrazem, pełnym barw, układów i różnych kompozycjiwyjaśnia autor prac

Daniel Lachor

Rodowity sądeczanin. Ukończył Państwowe Licem Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu – specjalizacja tkanina artystyczna oraz studia na kierunku Edukacji Artystycznej – dyplom w pracowni rzeźby prof. dr hab. Andrzeja Szarka. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy gobeliny, tkaniny unikatowe, instalacje, makramy. W pracy twórczej wykorzystuje podstawowe techniki tkackie oraz własne metody splotu włókna. Wieczna chęć poszukiwania nowych rozwiązań, prowadzenia dialogu sprawia iż każda praca oddaje jego charakter i uświadamia, że włókno jest nieskoczną materią.

Wystawa czynna od 6 do 31 grudnia br. w godzinach otwarcia biblioteki głównej.

Skip to content