W Nowym Sączu nie ma apteki, która wykona test w kierunku SARS-CoV-2

źródło: pacjent.gov.pl

W czwartek, 27 stycznia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych.

Od tego dnia, każda osoba, posiadająca objawy Covid-19 lub mająca kontakt z osobą zakażoną koronawirusem miała mieć możliwość bezpłatnego wykonania testu antygenowego. Testy miały być bezpłatne i nielimitowane czyli nie było ograniczenia co do wykonania testu u jednej osoby.

-Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP – czytamy na stronie pacjent.gov.pl

Tyle teorii.

Praktyka wygląda jednak nieco inaczej. Okazuje się, że nie każda apteka realizuje ministerialny program. Co więcej, realizuje go niewielka ich liczba, bo w całej Polsce zaledwie 64.

Na terenie Nowego Sącza nie ma żadnej apteki, która pobierze wymaz. Chcąc wykonać test w aptece musimy wybrać się do miejscowości Dobra k. Limanowej.

Listę aptek realizujących program można sprawdzić na stronie

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran#apteki

Test w kierunku SARS -CoV-2 na terenie Nowego Sącza można natomiast wykonać w punktach mobilnych

-Szpital Specjalistyczny im. Jedrzeja Sniadeckiego w Nowym Saczu

-VITO-MED. Sp. z o.o. (Punkt w Nowym Saczu) przy ul. Nadbrzeżnej 36

źródło: pacjent.gov.pl

Skip to content