Nowy Sącz włącza się do akcji Legalna Aborcja. Bez kompromisów

źródło: Facebook/Zuzanna jakowicka

Już jutro (sobota 21 sierpnia) od 17.30 do 19.00 na ulicy Jagiellońskiej, tuż koło zegara ruszy akcja zbierania podpisów pod projektem Legalna Aborcja. Bez kompromisów.

Organizatorem akcji jest Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który końcem lipca b.r. został zarejestrowany w Sejmie. Aby projekt „Legalna Aborcja, Bez Kompromisów” został zaprezentowany w Sejmie i poddany głosowaniu potrzeba 100 000 podpisów obywatelek i obywateli, które muszą zostać uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

Jakie zapisy znalazły się w projekcie?  

  •  Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu. 
  •  Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę. 
  •  Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie. 
  •  Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży. 
  •  Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego. 
  •  Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a. 
  •  Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy. 

W skład Komitetu wchodzą organizacje i ruchy kobiece: Strajk Kobiet (Marta Lempart), Aborcyjny Dream Team ( Karolina Więckiewicz, Natalia Broniarczyk, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ( Kamila Ferenc), Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom ( Aleksandra Knapik-Gauza), Wielka Koalicja za Równością i Wyborem ( Aleksandra Magryta), Centrum Praw Kobiet ( Urszula Nowakowska), Kobiety w Sieci ( Justyna Wydrzyńska) , Akcja Demokracja (Karolina Skowron), posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan a także przedstawicielki partii Zieloni ( Krystyna Boczkowska, Magdalena Gałkiewicz).

Szczegóły na temat akcji można znaleźć na stronie https://lewica.org.pl/aktualnosci/6586-komitet-ustawy-obywatelskiej-legalna-aborcja-bez-kompromisow-zarejestrowany-zbieramy-podpisy

Skip to content