W Nowym Sączu pochowano 80 dzieci utraconych

fot: https://tarnow.gosc.pl/

80 dzieci martwo urodzonych, których ciała pozostawiono w sądeckim szpitalu, spoczęło w zbiorowej mogile na cmentarzu w Gołąbkowicach. Pochówek miał miejsce 20 lipca a nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Dzieci te prawdopodobnie nie zostały ochrzczone, nie popełniły też żadnego grzechu. Ufając w Boże Miłosierdzie, wierzymy zatem, że są już przy samym Panu Bogu. Dlatego ważne jest, abyśmy tutaj byli. Ważne jest, abyśmy również, w miarę możliwości, ten grób nawiedzali, modlili się za te dzieci, ale również do tych dzieci – mówił ksiądz Jurkiewicz.

Zbiorowy grób dzieci utraconych powstał około 20 lat temu z inicjatywy jednego z nowosądeckich zakładów pogrzebowych. Pochówek ma tam miejsce dwa razy do roku: w lipcu i w październiku. Do tego czasu ciała dzieci, których rodzice nie zdecydują się na indywidualny pochówek spoczywają w szpitalnym prosektorium. W Dzień Dziecka Utraconego, 15 października, w Bazylice św. Małgorzaty odprawiana jest również Msza święta w intencji zmarłych dzieci oraz ich bliskich cierpiących po stracie.

https://tarnow.gosc.pl/

 – Widzieliśmy dzisiaj osoby, u których można było zauważyć łzy w oczach. Myślę, że jest taka potrzeba i konieczność pożegnania swojego dziecka. Część rodziców te dzieci poronione, nienarodzone zabiera i urządza pochówek w swoich rodzinnych miejscowościach, a część zostawia je w szpitalu. Jednak ta więź i świadomość tego, że utracili dziecko, wciąż jest – podkreśla ks. dr Jurkiewicz. – Można też zauważyć, że przez cały rok na tym grobie płoną znicze. Zatem ta potrzeba pożegnania, pomodlenia się nad grobem, świadomość tego, że to dziecko jest akurat w tym miejscu pochowane, jest bardzo ważna – dodaje.

https://tarnow.gosc.pl/

Skip to content