Zamiast 998 w Nowym Sączu będzie 112 w Krakowie

 23 kwietnia 2021 r. nastąpi przekazanie obsługi numeru alarmowego 998 z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie.

Tym samym, od najbliższego piątku, mieszkańcy Powiatu Nowosądeckiego, dzwoniąc na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.

Zmiany, które wprowadzane są w całym kraju mają być usprawnieniem systemu powiadamiania ratunkowego. Przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego CPR pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To ważne szczególnie w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych.

Numer alarmowy 998 nadal będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), ale z operatorem numeru alarmowego CPR-u, który zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia, przekazując je do dyżurnego PSP. Ten, na podstawie otrzymanych informacji, podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.

Skip to content