Będą protestować w obronie skazanej nastolatki

W najbliższą niedzielę 7 marca o godz. 11.30 na rynku w Limanowej odbędzie się protest. Jego organizatorami są Komitet Obrony Demokracji wraz z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Akcja ma być wyrazem poparcia dla siedemnastoletniej Małgorzaty, która w październiku ubiegłego roku za pośrednictwem mediów społecznościowych zorganizowała strajk w obronie praw kobiet. Decyzją sądu, za naruszenie przepisów epidemiologicznych nastolatka została ukarana naganą. Od tego postanowienia zostało wniesione odwołanie, co oznacza, że sprawa właściwie dopiero teraz się rozpocznie.

Postępowanie administracyjne o nałożenie na nią kary pieniężnej prowadzi także Sandepid (wg. informacji Gazety Wyborczej to postępowanie zostało zawieszone do czasu aż sąd prawomocnie zdecyduje, czy nastolatka naruszyła przepisy epidemiczne). Nastolatce grozi 30 tysięcy złotych grzywny.

– „Protest przeciwko władzy kosztuje w dużym mieście trochę wysiłku, od jakiegoś czasu również odrobinę odwagi. Protest przeciwko władzy w niedużym mieście kosztuje trochę wysiłku, ale odwagi znacznie więcej. Protest przeciwko władzy w niedużym mieście, w którym na tę władzę głosuje ogromna większość mieszkańców, wymaga odwagi naprawdę dużej” – przekonują organizatorzy.

Skip to content