Reparacje wojenne. Szef niemieckiego MSZ odpowiada posłowi Mularczykowi

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas odpowiedział na pisemne pytanie wniesione przez posła Arkadiusza Mularczyka pod koniec stycznia podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy dotyczące reparacji dla Polski za zniszczenia wojenne – informuje portal interia.pl

W pytaniu do szefa niemieckiej dyplomacji Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że mimo upływu ponad 80 lat od zakończenia II wojny światowej obywatele Polski „nie mają żadnej prawnej drogi – na gruncie prawa polskiego, niemieckiego czy międzynarodowego – dochodzenia roszczeń sądowych przeciwko państwu, które naruszyło szereg wartości, np. prawa do życia, własności czy godności. W odpowiedzi Maas wskazał, że „dane państwo jest odpowiedzialne za przekazanie uzyskanego odszkodowania swoim obywatelom ale w odpowiedniej formie.

– Ten system rekompensat państwowych okazał się skuteczny. Umożliwił zawieranie trwałych i stabilnych porozumień pokojowych. Jeśli chodzi o drugą wojnę światową, kwestia reparacji, a tym samym również indywidualnego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu i straty finansowe w konsekwencji wojny, została uregulowana zarówno prawnie, jak i politycznie – przekonywał niemiecki polityk

Szef MSZ dodał również, że Niemcy uznają swoją odpowiedzialność za ofiary krzywd wyrządzonych przez narodowych socjalistów i stworzyły szereg środków prawnych i pozaprawnych dotyczących odszkodowań indywidualnych, na podstawie których do tej pory wypłacono łącznie ponad 78 mld euro. Chodzi o łączną kwotę około 2 mld euro, w tym: 140 mln marek niemieckich dla ofiar eksperymentów medycznych, 1,3 mld marek niemieckich za porozumienia w zakresie ubezpieczeń społecznych, 500 mln marek niemieckich dla Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, 15 mln euro jako wkład w świadczenia emerytalne wypłacane przez Jewish Claims Conference (JCC), 979 mln euro wpłat Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” dla byłych polskich robotników przymusowych.

Maas zapewnił też, że praca nad „podtrzymywaniem pamięci, przejęciem odpowiedzialności historycznej i uznaniem cierpienia ofiar zbrodni narodowosocjalistycznych Niemiec pozostaje głównym priorytetem rządu federalnego”.

Poseł Mularczyk stwierdził, że Maas nie odpowiedział na kluczową część pytania dotyczącą prawa do ścieżki sądowej.

Skip to content