Bobrowisko nominowane do prestiżowej nagrody

Starosądeckie Bobrowisko to jedna z dwóch inwestycji w całej Małopolsce nominowanych do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award – najważniejszej w Europie nagrody architektonicznej.

Bobrowisko to nietypowa atrakcja turystyczna. Enklawa przyrodnicza mieści się w obrębie stawów w widłach Dunajca i Popradu. Turyści, miłośnicy przyrody i mieszkańcy mogą tu spacerować po pomostach obserwacyjnych o długości ponad 400 m przecinających stawy i z dwóch tzw. czatowni podglądać przyrodę.

Na jednej z dwóch czatowni zamontowane są dwie lunety obserwacyjne. Ścieżka wyposażona jest w tablice z opisami charakterystycznych roślin i zwierząt dla tego obszaru. W czatowniach zamontowano także elementy tzw. „edutainmentu” – czyli edukacji poprzez zabawę. W ramach tego wyposażenia zaprojektowano i wykonano dioramy przedstawiające sceny związane z miejscem, w którym dzisiaj jest enklawa przyrodnicza Bobrowisko, a które jeszcze kilka dekad temu było terenem żwirowni. W ramach tego projektu zostały także zakupione stelaże pod gniazda, które przyrodnicy zamontowali w miejscach, gdzie ptaki mają możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.

Projektantem pomostu i czatowni jest limanowska pracownia 55 Architekci, a wykonawcą firma BDM Budownictwo Drogi Mosty.

My przypominamy Państwu uroczystość otwarcia Bobrowiska, które miało miejsce w maju 2018 r.

Skip to content