Ruszyła akcja „Bezpieczne wakacje 2024″. Będą m.in. kontrole autokarów

Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2024″ na Sądecczyźnie

Dzisiaj ruszyła policyjna akcja pn. „Bezpieczne wakacje 2024″, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podróżnym oraz turystom, którzy będą wypoczywać na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji. W ramach akcji funkcjonariusze będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz zapewnienia maksymalnej płynności ruchu, podczas wakacji policjanci sądeckiej drogówki będą prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w naszym regionie. Zadaniem funkcjonariuszy będzie nie tylko ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i eliminowanie utrudnień. Policjanci będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z policyjnych analiz, są to nadal główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych.

Jednak liczby, tabele czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierujących i pieszych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez cały okres wakacji Policja będzie prezentować mapę „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2024″ z bieżącą liczbą i lokalizacją wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Wizualizacja, którą będzie można również znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Link do mapy: https://policja.pl/pol/aktualnosci/246680,Policyjna-Mapa-Wypadkow-Drogowych-ze-Skutkiem-Smiertelnym-Wakacje-2024.html

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Informujemy, że w Nowym Sączu, tradycyjnie już przy ulicy Bulwar Narwiku, został wyznaczony punkt kontroli autokarów. Policjanci drogówki sprawdzą stan techniczny i wyposażenie pojazdu, uprawnienia kierującego oraz jego trzeźwość. Chęć przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej 48 przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61 (pon.-pt. 7:30-15:30).

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:

  • dokładną datę i czas planowanego wyjazdu (autokar na miejsce kontroli powinien być podstawiony co najmniej 30 minut przed planowanym wyjazdem),
  • nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,
  • dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Można również skorzystać z platformy E-usługi:

https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl/mieszkaniec/katalog-e-uslug/eusluga-kontrola-autobusu/formularz

Przypominamy, że na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

W ramach cyklicznej akcji pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2024″ policjanci sądeckiej komendy na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego będą prowadzić wzmożone działania nie tylko pod kątem ograniczenia zdarzeń kryminalnych i drogowych, ale również profilaktyki. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom wypoczywającym w naszym regionie, a w szczególności dzieciom i młodzieży.

Wakacje niosą za sobą większe zagrożenie dla najmłodszych z uwagi na specyfikę spędzania wolnego czasu, a jak wiemy próby jego zagospodarowania nie zawsze mają szczęśliwy finał. Latem zwiększa się liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że przyczyną tych wypadków jest nie tylko brawura, lekkomyślność, ale i niedostateczna opieka ze strony dorosłych. Okres wakacyjny sprzyja również eksperymentowaniu z używkami. Dużo młodych ludzi pierwszy kontakt z alkoholem, papierosami czy narkotykami podejmuje właśnie podczas wakacji, ponieważ z dala od rodziców czują się niczym nieskrępowani, a jednocześnie zachęcani przez grupę, sięgają po to, co niedozwolone.

Mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych, sądeccy policjanci będą prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne podczas letnich pikników i festynów, gdzie dzieci będą mogły m.in. wziąć udział w quizach z zakresu bezpieczeństwa, zobaczyć z bliska policyjne radiowozy, motocykle, quady i inny sprzęt służbowy, czy odbić swoje linie papilarne na pamiątkowych dyplomach. W ramach takich spotkań policjanci przypomną również najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, korzystania z Internetu, bezpiecznego spędzania wolnego czasu, w tym nad wodą.

Jak co roku, o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Głównym zadaniem mundurowych jest zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie bliskich tych osób. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

W okresie letnim policjanci będą również prowadzić działania w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i terenach przywodnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”Więcej o akcji i towarzyszącemu jej konkursowi pod hasłem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”  (https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html)

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PORADAMI POLICJANTÓW, JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE:

·     porady z zakresu ruchu drogowego dla podróżujących

·     porady prewencyjne na czas letniego wypoczynku

WAŻNE TELEFONY:

·     112 – jednolity numer alarmowy

·     723 694 982 – numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: (codziennie w godzinach 8-20)

·     691 609 999 – numer alarmowy Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu

·     985 – numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

·     116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia, opieki i ochrony

·     800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

·     +48/22 278 77 77 lub +48/608 599 999 – telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych

Skip to content