Grupa PleNEAR znowu w akcji. Tym razem stawiają na poezję

fot. Grupa PleNear

Nie na Facebooku i nie na TikToku a w rzeczywistości i na żywo. Młodzi ludzie chcą się spotykać, chcą wymieniać poglądy, chcą rozmawiać i to – co ciekawe – rozmawiać o poezji. W Nowym Sączu z inicjatywy Grupy PleNEAR rozpoczyna działalność Młodzieżowy Klub Poetycki a pierwsze jego spotkanie będzie mieć miejsce już jutro 15 lutego, o godzinie 15 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.

Jeśli chodzi o dobór utworu, wybór padł na wiersz Juliana Tuwima pt. Warszawa. Organizatorzy wydarzenia zapewniają jednak, że nie będzie to analiza i interpretacja w szkolnym wydaniu.

PleNEAR to nieformalna grupa i ambitny projekt czwórki młodych Sądeczan – Kuby, Magdy, Zuzy i Konrada. Projekt ma zachęcić młodzież do zaangażowania się w życie społeczne oraz kulturalne z wykorzystaniem kinematografii i literatury.

Chcemy pokazać, że nawet pomimo małej aktywizacji społecznej w Nowym Sączu, możliwe jest osiągnięcie ambitnych celów związanych z integracją i budowaniem poczucia wspólnoty w wymiarze międzyszkolnym – mówią młodzi ludzie.

Spotkanie poetyckie to nie pierwsza inicjatywa tych dynamicznych, młodych osób. We wrześniu ubiegłego roku na dziedzińcu sądeckiej restauracji „88”, miał miejsce Młodzieżowy Wieczór Filmowy PleNEAR, który przyciągnął uwagę przeszło 100 sądeczan w wieku 15-25. Seans w plenerze, na leżakach, przy intelektualnej oprawie ze strony szanowanego filmoznawcy Karola Szafrańca, okazał się wielkim sukcesem. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko spotkania z kulturą ale i możliwość dyskusji o tematach aktualnych i ważnych.

Grupa PleNEAR ma też kolejne plany. We wtorek, tuż po zimowych feriach w Zespole Szkół Akademickich w Nowym Sączu, odbędzie się projekcja filmu Kos, a tuż po niej krótkie spotkanie z uczniami. Będzie dyskusja m.in. o przełamywaniu marazmu, kreowaniu rzeczywistości, aktywności młodych ludzi oraz ofercie jaką ma dla nich Nowy Sącz. W wydarzeniu weźmie także udział przedstawiciel samorządu ANS.

Chcemy zainspirować innych i pokazać, że możnamówi Jakub Janik, jeden z założycieli grupy

fot. Grupa PleNear

źródło: materiały nadesłane przez PleNEAR

Skip to content