W Starym Sączu powstanie żłobek

fot. Gmina Stary Sącz

Aż 14 firm zgłosiło się do postępowania przetargowego, które ma wyłonić wykonawcę żłobka w Starym Sączu – informuje portal starosadeckie.info.

Stary Sącz otrzymał na ten cel rządowe dofinansowanie w wysokości 1,7 mln złotych z programu Maluch plus. Koszt własny gminy to 3,7 mln złotych. Obecnie, trwa weryfikacja złożonych dokumentów pod względem formalny ale jak przekonuje w rozmowy z portalem Zastępca Burmistrza Kazimierz Gizicki – prace mają się zakończyć tuż po rozstrzygnięciu przetargu.

Miejski żłobek powstanie przy ulicy Jagiellońskiej, w miejscu, gdzie wiele lat temu funkcjonowała żydowska łaźnia. Współwłaścicielem było PTTK i to właśnie od tego podmiotu w 2022 roku gmina wykupiła 10 arową działkę, właśnie z przeznaczeniem na budowę żłobka. Budynek został wyburzony. W jego miejscu ma powstać całkiem nowy obiekt. Zgodnie z dokumentacją projektową załączoną do postępowania przetargowego ma być parterowy, bez podpiwniczenia ale za to z użytkowym poddaszem. Powierzchnia użytkowa budynku ma liczyć sobie aż 603,4 metry kwadratowe przy całkowitej rzędu 757 metrów kwadratowych. Żłobek będzie wysoki na 8 metrów a długi na 22,7 metra i szeroki na 15,10-18,06 metra.

Wejście główne do budynku (jak również drugie wejście bezpośrednio na klatkę schodową) mają się znajdować się od strony północno-wschodniej, czyli nie bezpośrednio od strony ulicy Jagiellońskiej. Na parterze będzie hall wejściowy z układem komunikacyjnym, sale dla dzieci z zapleczami sanitarnymi i pomieszczeniami magazynowymi, szatnia, pomieszczenie biurowe, sanitariat dla osób niepełnosprawnych, wózkownia oraz kuchnia kateringowa z pomieszczeniami towarzyszącymi.

W północno-zach. części budynku (od strony ul. Jagiellońskiej) zaprojektowano dodatkowe wyjście ewakuacyjne oraz wejście do części kateringowej. Bezpośrednio z hallu będą schody prowadzące na poddasze. A na poddaszu zaprojektowano zaplecze biurowe i administracyjne, część socjalną, sanitariaty, pomieszczenie dla pielęgniarki oraz mały magazynek. 

Znajdzie tu opiekę ok. 40 dzieci. Placówka będzie zatrudniać 9 osób do opieki nad dziećmi oraz 5 pracowników administracyjno-biurowych.

Skip to content