Miała otrzymać w spadku ćwierć miliona euro, a straciła swoje oszczędności

foto: KM Policji w Nowym Sączu

4,5 tysiąca złotych straciła mieszkanka Sądecczyzny, która zachęcona wizją przejęcia ogromnego spadku po osobie poznanej w Internecie, dała się zmanipulować przestępcom. Kobieta padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego.

Ponad miesiąc temu, z mieszkanką Sądecczyzny za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego skontaktowała się osoba, która twierdziła, że nie ma nikogo bliskiego i chce podzielić się z nią swoim majątkiem. Zaoferowała spadek w wysokości 250 tysięcy euro. By wejść w posiadanie tych pieniędzy kobieta musiała jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numer konta wskazany przez rzekomego notariusza pokrzywdzona wpłaciła na ten cel 4,5 tysiąca złotych. Kiedy kontakt z nieznajomym z Internetu nagle się urwał, kobieta zrozumiała, że obiecywane tysiące euro są fikcją i że padła ofiarą oszustów, dlatego o wszystkim poinformowała sądecką Policję.

Teraz policjanci pracują nad tą sprawą i jednocześnie przypominają charakterystyczne cechy tzw. oszustw nigeryjskich. Cyberprzestępcy tworząc fikcyjne opowieści podają się np. za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku i proszą o odbiór paczki z dużą gotówką, po którą przyjadą. Ich historie opierają się również na odzyskaniu pieniędzy z zablokowanego konta uchodźcy politycznego, wygraniu ogromnej kwoty pieniędzy w jednej z loterii któregoś europejskiego kraju czy też dziedziczeniu ogromnej fortuny po zmarłym krewnym, o którego istnieniu powiadomił nas jego pełnomocnik. Okazuje się, że aby podjąć pieniądze należy tylko dopełnić kilku formalności i opłacić różne należności, które są niczym w porównaniu z olbrzymią fortuną. Wówczas oszuści rozpoczynają grę na czas, która ma na celu jak najdłuższe zwodzenie ofiary i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy, dopóki ta nie zorientuje się, że wpadła w sidła przestępców.

By uniknąć nieprzyjemności i straty pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, a lampka ostrzegawcza powinna włączać się zwłaszcza wtedy:

  • jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego i za to mamy otrzymać miliony dolarów,
  • jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet o niej nie słyszeliśmy,
  • jeżeli niespodziewanie otrzymamy wiadomość o milionach dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia,
  • jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników i certyfikatów).

O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

Skip to content