Porwania dzieci spod szkół? To kolejny fake news

Informacja o porwaniach dzieci spod szkół w Starym Sączu pojawiła się dziś rano i jest coraz bardziej powszechna. Takie zapytanie wpłynęło też na naszą redakcyjną skrzynkę.

W związku z powyższym zwróciliśmy się z zapytaniem do sądeckiej policji.

  • „Nie mieliśmy i nie mamy żadnych zgłoszeń dotyczących porwań dzieci. Nikt też nie zgłosił zaginięcia dziecka” – przekonuje nadkom. Justyna Basiaga – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w rozmowie z naszą redakcją.

To kolejny fake news na ten temat a podobne pojawiają się cyklicznie. Kilka miesięcy temu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o rzekomym porwaniu w Grybowie 4 – letniego dziecka. Oczywiście nie była prawdziwa a oszustom chodziło jedynie o to, aby jak największa liczba osób kliknęła w link.

Policja apeluje aby krytycznie podchodzić do takich informacji i nie wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia. To prosta droga do utraty konta np. na Facebooku, utraty wrażliwych danych a nawet oszczędności!

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw:

  • Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku,
  • Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy,
  • Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki,
  • Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np., przez media społecznościowe, komunikatory, poczta elektroniczna.

Jeżeli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem, nie udostępniajmy tego dalej innym osobom!

Skip to content