Likwidacja narkotykowego laboratorium. Efekt działań CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu (FILM)

fot. CBŚP

Policjanci z CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych i przejęli 163 kg amfetaminy w formie stałej i płynnej. Jednak na tym nie zakończyły się działania funkcjonariuszy. Przechwycili również urządzenia i prekursory, które służyły do produkcji narkotyków. Zatrzymano pięciu podejrzanych, w tym dwóch „chemików”.

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji rozpoczęli pracę nad tą sprawą kilka miesięcy temu. Z ich ustaleń wynikało, że narkotyki mogą być produkowane na terenie powiatu krakowskiego. W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze dotarli do miejsca, gdzie produkowano hurtowe ilości amfetaminy. Na terenie prywatnej posesji funkcjonowała linia produkcyjna służąca wytwarzaniu tego narkotyku.

Laboratorium znajdowało się w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie funkcjonariusze ujawnili liczne odczynniki, środki chemiczne i urządzenia, a także szkło laboratoryjne w postaci kolb i zlewek. W jednym z pomieszczeń znajdował się również basen ogrodowy wypełniony wodą wykorzystywaną w procesie schładzania. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli kilkudziesięciolitrowe beczki z zawartością płynnej amfetaminy oraz substancji poreakcyjnej. Wszystkie zabezpieczone środki zostały przekazane do dalszych badań. Łącznie podczas przeprowadzonych działań zabezpieczono 163 kg amfetaminy, wartej na rynku hurtowym blisko 1,2 mln zł. Dodatkowo zabezpieczono również 80 kg substancji, która została przekazana do dalszych badań laboratoryjnych.

Do sprawy zatrzymano pięciu podejrzanych, których doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Prokurator przedstawił im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych warte blisko 177 tys zł.

W roku ubiegłym na terenie całego kraju CBŚP zabezpieczyło 11 ton narkotyków oraz zlikwidowano 42 laboratoria do ich produkcji. To rekordowa ilość.

źródło CBŚP

Skip to content