Czy Arkadiusz Mularczyk straci immunitet?

„Dziś pozna Pan decyzję” – tak na zadane w Rozmowie RMF FM pytanie o zrzeczenie się immunitetu odpowiada poseł i Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Pytanie było związane z rozpoczynającym się dziś (11 stycznia) posiedzeniem Sejmu. W trakcie obrad posłowie zajmą się m.in. zmianami w kodeksie wyborczym oraz nowelizacją ustawy o SN. Przedstawiciele sejmowych komisji złożą natomiast sprawozdania w sprawie ewentualnego uchylenia immunitetów m.in. Arkadiuszowi Mularczykowi, Monice Falej, Gabrieli Lenartowicz i Przemysława Czarnka. Ostateczna decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

Chodzi o sprawę z lipca 2021 roku kiedy poseł Mularczyk wraz ze swoim sejmowym kolegą Markiem Astem weszli na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle. Stojący w pobliżu policjanci nie zareagowali, zareagowali natomiast dziennikarze a całe zajście zostało utrwalone na nagraniu filmowym.

Sprawę nagłośnił poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba za pośrednictwem mediów społecznościowych.

” Posłowie PiS powinni być spisani przez policję i otrzymać mandaty. – W przypadku braku przyjęcia mandatu policja powinna wysłać wniosek do marszałek Sejmu o uchylenie immunitetu posłów w celu umożliwienia ukarania” – podkreślał wówczas parlamentarzysta.

Aby posłów PiS można było pociągnąć do odpowiedzialności za przejście na czerwonym świetle i ukarać ich mandatem, potrzebne było uchylenie immunitetu dlatego z takim wnioskiem do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych wystąpiła KGP. Na rozpatrzenie wniosek czekał ponad rok. Sam poseł Mularczyk tłumaczył wówczas, że w tym przypadku immunitet powinien go chronić bo sytuacja miała miejsca w trakcie przerwy posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, gdzie reprezentował Sejm. Według posła po wyjściu z budynku Trybunału został słownie zaatakowany przez grupę protestujących i mógłby zostać poddany fizycznej agresji.

Ostatecznie sejmowa komisja regulaminowa zdecydowała aby posłowi Mularczykowi immunitetu nie uchylać. Co ciekawe poseł Marek Ast immunitetu się zrzekł. Choć podkreślał, że do wykroczenia doszło w trakcie wykonywania obowiązków poselskich, „w tak drobnej sprawie kopii kruszyć nie zamierzam” podkreślał.

źródło: www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-arkadiusz-mularczyk

Skip to content