Neweg modyfikuje plany dotyczące budowy spalarni

Sądecka firma Newag koryguje plany dotyczące budowy w Nowym Sączu spalarni odpadów. Na zwołanej w siedzibie spółki konferencji prasowej poinformowano o realizowanych w ostatnich miesiącach działaniach informacyjno – konsultacyjnych. Od lutego do kwietnia zorganizowano 9 spotkań a w konsultacjach wzięło udział ponad 400 mieszkańców Nowego Sącza. Firma zorganizowała także bezpłatny wyjazd studyjny do działającej w Koninie spalarni odpadów.

Inwestycja budzi jednak wiele kontrowersji a jej budowie w centrum miasta sprzeciwia się część mieszkańców, którzy powołali społeczny komitet STOP Spalarni w Nowym Sączu.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, inwestor (biorąc pod uwagę wyniki konsultacji) postanowił dwukrotnie zmniejszyć wielkość instalacji, która będzie przekształcać nie 90 a 45 tys. ton odpadów rocznie. Jednak ta decyzja podyktowana była także względami ekonomicznymi, bo jak mówił wiceprezes Zarządu NEWAG S.A. Józef Michalik, pierwotne założenia były przewymiarowane w stosunku do możliwości odbioru ciepła przez MPEC. Budowa spalarni będzie miała także charakter modułowy, z możliwością rozbudowy.

Newag deklaruje także niższe opłaty dla mieszkańców korzystających z sieci MPEC oraz niższe odpady za odbiór śmieci, uregulowane długoletnią umową z miastem. Na razie jednak inwestor nie jest w stanie określić o ile będzie taniej.

Szczegóły w materiale filmowym.

Skip to content