Czym oddycha Stary Sącz?

Czym oddycha Stary Sącz? Już wkrótce będzie się można o tym przekonać. Na starosądeckim rynku stanęły bowiem “mobilne płuca”. Instalacja zostanie w mieście przez dwa tygodnie. Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma uświadomić jakie pyły gromadzą się w naszych płucach i jednocześnie zachęcić do dbania o jakość powietrza.

Model ludzkich płuc pochłania powietrze wraz z zanieczyszczeniami za pomocą dwóch wentylatorów symulujących proces oddychania. Jest ono przepuszczane przez białą flizelinę pokrywającą płuca a zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca, osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – może przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Według Polskiego Alarmu Smogowego 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o około połowę.

W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach – https://polskialarmsmogowy.pl/2022/11/mobilne-pluca-jada-w-polske-rusza-wielka-kampania-polskiego-alarmu-smogowego/

Kampania „Zobacz czym oddychasz” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej przez Polski Alarm Smogowy we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

źródło: Polski Alarm Smogowy/ fot. Ryszard Niejadlik

Skip to content