Radni PiS przeciwni własnemu kandydatowi. Niespodzianka w trakcie pierwszej sesji sejmiku

Wczoraj /6 maja/ odbyła się pierwsza w tej kadencji samorządu Sesja Sejmiku Woj. Małopolskiego. Mimo kilku godzin obrad radnym nie udało się wybrać nowego marszałka. Kandydatem do objęcia tego urzędu, był były Wojewoda Małopolski a obecny poseł na Sejm Łukasz Kmita. I choć był on rekomendowany przez PiS /posiadające większość w Sejmiku/, w trakcie tajnego głosowania zdobył zaledwie 13 spośród 2O wymaganych głosów czyli nie przekonał do siebie nawet członków własnej partii. Brak poparcia dla kandydata na marszałka wskazanego przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, ma świadczyć o podziale wewnątrz formacji. Część mediów, komentując sprawę mówi też o „wojnie frakcji” czy rozłamie.

  • W klubie radnych PiS od dawna panował podział, bo niektórym nie podobało się, że marszałkiem ma zostać ktoś spoza sejmiku. Przy tej okazji obudziły się spory między frakcjami PiS — związaną z Ryszardem Terleckim i tą skupioną wokół Beaty Szydło – podaje portal onet.pl

Co ciekawe, jeszcze przed rozpoczęciem obrad radni PiS mówili o zgodzie a po sesji żaden z nich nie przyznał się do głosowania przeciwko Łukaszowi Kmicie. Część polityków domaga się konsekwencji. To m.in. Bogdan Pęk, który w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej nazwał całą sprawę skandalem.

– „To niebywały skandal, na miejscu Jarosława Kaczyńskiego rozwiązałbym cały małopolski PiS” 

Marszałkiem Woj. Małopolskiego pozostaje więc Witold Kozłowski. W trakcie obrad radnym udało się wybrać Przewodniczącego Sejmiku. Pozostaje nim sprawujący tę funkcję w trakcie ostatniej kadencji samorządu Jan Duda oraz zastępców. Zostali nimi radna Jadwiga Wójtowicz i radny Wojciech Skuch.

Przypomnijmy Sejmik w Małopolsce tworzy 39 radnych. W trakcie ostatnich wyborów samorządowych władzę w nim utrzymało PiS zdobywając 21 mandatów. 12 radnych wprowadziła Koalicja Obywatelska a 6 Trzecia Droga.

Skip to content