Od nowego roku mieszkańców Nowego Sącza czeka duża podwyżka za odbiór śmieci.

Od przyszłego roku każdy mieszkaniec Nowego Sącza zapłaci więcej za odbiór śmieci. Stawka wzrośnie z 19 zł do 28,50 zł miesięcznie za odpady segregowane. Na zniżkę w wysokości 3 zł mogą liczyć te osoby, które zadeklarują kompostowanie bioodpadów, także 3 zł wyniesie ulga z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny.

Swoją propozycję prezydent Ludomir Handzel uzasadniał wzrostem kosztów utrzymania spółki NOVA oraz faktem, że do ogłoszonego przez miasto przetargu na odbiór odpadów zgłosiła się tylko NOVA, a zaproponowana przez nią stawka jest o 4 mln zł wyższa niż miasto miało zabezpieczone w budżecie.

Podjęcie decyzji poprzedziła długa i burzliwa dyskusja, podwyżkom sprzeciwiali się radni klubu PiS, którzy chcieli zdjęcia tego punktu z prządku obrad oraz przedstawienia nowego, ze stawkami wyższymi tylko o poziom inflacji.

Przypominali także, że miasto kilka razy podwyższało już kapitał spółki Nova. Padały pytania o program naprawczy i karę w wysokości 1 mln. 75 tys zł, którą spółka musi zapłacić za wykryte nieprawidłowości.

Projektu prezydenta bronili radni z pozostałych klubów. Przypominali, że mamy ogromny wzrost inflacji, co naturalnie przekłada się na wzrost cen i usług. A jak mówił przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Głuc, dzisiejsza sytuacja z cenami to konsekwencja działań rządu.

Ostatecznie projekt uchwały przegłosowano, za było 12 radnych, przeciw 6 z klubu PiS.

Szczegóły w materiale filmowym.

Skip to content