Oblężony Mariupol na zdjęciach. SBP zaprasza na wystawę

Świat nie zobaczyłby nic z tego, zupełnie nic z Mariupola jako miasta w stanie oblężenia, gdyby nie dziennikarze: Mścisław Czernow i Evgeniy Maloletka (zespół Associated Press), którzy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przybyli do miasta, które wkrótce stało się jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Przez ponad dwa tygodnie byli jedynymi przedstawicielami międzynarodowych mediów w mieście i jedynymi dziennikarzami, którzy mogli przesyłać wideo i zdjęcia na zewnątrz.

Już wkrótce te fotografie będą mogli obejrzeć także Sądeczanie. 7 grudnia br.  o godz. 17:00 w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11 odbędzie się wernisaż wystawy „Mariupol: ostatni dziennikarze w okupowanym mieście”.

Moskwa nienawidziła ich pracy. Ambasada Rosji w Londynie opublikowała post ze zdjęciami Associated Press na Twitterze z czerwonym napisem „Podróbka”. Starszy rosyjski dyplomata pokazał kopie zdjęć ze szpitala położniczego na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, twierdząc, że są fałszywe. Ale te zdjęcia i spotkani ludzie mówią o tym, co wydarzyło się w Mariupolu.

Wystawę można oglądać do 24 grudnia br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

Evgeniy Maloletka

Ukraiński fotograf wojskowy, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje wojnę na Ukrainie. Relacjonował także rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę w Górskim Karabachu i pandemię COVID-19 na Ukrainie. W 2022 roku jego praca podczas oblężenia Mariupola została nagrodzona Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz Prix Bayeux Calvados-Normandie. Otrzymał także nagrody z Włoch, Niemiec, Norwegii i USA.

Skip to content