Od stycznia PUE ZUS obowiązkowe dla przedsiębiorców

Od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dotychczas taki obowiązek mieli jedynie płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Już w najbliższą środę 16 listopada w godzinach 10.00 – 12.00 ekspert ZUS odpowie na pytania o PUE.

Płatnicy składek, którzy nie posiadają profilu na PUE, zobowiązani są do jego założenia do 30 grudnia 2022 r. Jeśli płatnik nie dopełni tego obowiązku, profil założy ZUS do 31 stycznia 2023 r. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny.

Profil na PUE można założyć samodzielnie w kilku prostych krokach: na stronie www.zus.pl i w nagłówku strony kliknij „Zarejestruj w PUE”, następnie wystarczy wybrać sposób rejestracji [Dla przedsiębiorców] i wskazać metodę rejestracji. Można zarejestrować się na portalu PUE bez wychodzenia z domu, za pomocą: konta w banku, profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Konto na PUE ZUS daje przedsiębiorcy wiele możliwości, pozwala nie tylko na przesyłanie elektronicznych dokumentów do ZUS, ale również odbieranie korespondencji z Zakładu.

Najlepiej założyć profil już teraz i bez pośpiechu zapoznać się z jego funkcjonalnością.

Warto skorzystać z dyżuru telefonicznego na temat PUE ZUS, który odbędzie się w najbliższą środę 16 listopada w godzinach 10.00 – 12.00 pod numerem tel. 18 449 85 45. W czasie dyżuru będzie można dowiedzieć się m.in.:

·             jak założyć konto PUE ZUS,

·             jak przeglądać informacje znajdujące się na koncie PUE ZUS,

·             jak sprawdzić informacje o saldzie bieżącym oraz saldzie miesięcznym, które pokazują stan opłaconych składek do ZUS,

·             jak znaleźć informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach,

·             jak złożyć wnioski np. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek,

·             jak przekazać dokumenty zgłoszeniowo-rozliczeniowe z aplikacji e-Płatnik,

·             jak udzielić pełnomocnictwa księgowej lub innej osobie,

·             jak przeglądać zwolnienia lekarskie i wiele innych funkcji PUE ZUS

źródło: ZUS

Skip to content