To będzie Rok Stulecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego

Rok 2022 będzie Rokiem Stulecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego – taką uchwałę jednogłośnie podjęli sądeccy radni. Teatr Robotniczy w Nowym Sączu jest najdłużej działającym teatrem amatorskim w Polsce a na swoim koncie ma ponad 360 przedstawień.

I, o ile sam pomysł obchodów jubileuszu nie wzbudza żadnych kontrowersji, to zdziwienie budzi fakt, że prawo do jego obchodów przypisują sobie dwa środowiska. Mieszczący się obecnie w MCK Sokół Teatr Robotniczy, który działa pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury (który ma prawo do używania znaku i nazwy) oraz działająca w MOK pod tą samą nazwą grupa teatralna.

Jak mówił Leszek Zegzda, w związku z tym, były wątpliwości, czy w ogóle podejmować taką uchwałę. Z kolei Artur Czernecki przypomniał, że teatr tworzy obecnie grupa ponad 130 osób, a prawo do używania nazwy i znaku ma wyłącznie Stowarzyszenie Animatorów Kultury.

Inicjatywę prezydenta, który przygotował projekt uchwały, przyjmuję w dobrej wierze – mówił Wojciech Piech i jak dodał, że ma nadzieję, że jest to próba konsolidacji środowiska a nie antagonizowania

„Rodzina Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, działającego pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury w Nowym Sączu, przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, z satysfakcją przyjmuje podjęcie jednogłośnie przez Radę Miasta Nowego Sącza uchwały” – tak na swoim profilu społecznościowym piszą członkowie Teatru Robotniczego im. Boesława Barbackiego.

„To dla całego naszego wielopokoleniowego zespołu teatralnego (zarówno aktorów, twórców, jak i realizatorów), ale też dużego grona sympatyków, bodziec do jeszcze aktywniejszej pracy przy realizacji wszelkich naszych zamierzeń artystycznych, związanych z obchodami jubileuszu 100-lecia Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego. Obchody te mieliśmy zaszczyt i ogromną przyjemność zainaugurować już we wrześniu br. premierą i kolejnymi prezentacjami spektaklu pt. „Bolek i Żabusia” autorstwa Marii Molendy, w reżyserii Moniki Ślepiak.Dołożymy wszelkich starań, aby mocą naszych umiejętności, talentu, wrażliwości oraz ciężką pracą, złożyć artystyczny hołd tym wszystkim, którzy w ciągu tych minionych dziesięciu dekad zbudowali ogromny dorobek naszego Teatru Robotniczego.”

Szczegóły w materiale filmowym

Skip to content