Dron kontrolował kierowców. Posypały się mandaty

W ubiegły piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, przeprowadzili na Sądecczyźnie działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas służby wykorzystany został dron małopolskiej Policji, który czujnym okiem kamery śledził przestrzeganie przepisów, zarówno przez kierujących, jak i pieszych.

KM Policji w Nowym Sączu

Nadzorem zostały objęte sądeckie drogi, a w szczególności miejsca, które są niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów, czyli głównie przejścia przez ruchliwe ulice oraz przejazdy dla rowerów. 

Kamera drona m.in. monitorowała czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzała czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem.

W momencie, gdy operator drona zaobserwował wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili łącznie 97 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Najwięcej z nich dotyczyło wyprzedzania oraz przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W efekcie funkcjonariusze nałożyli na ich sprawców 73 mandaty karne, pouczyli 18 kierujących oraz skierowali 6 wniosków do sądu o ukaranie.

Kontrolowani kierowcy i piesi byli bardzo zaskoczeni tą niecodzienną sytuacją. Podobne działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane w naszym regionie.

Skip to content