Jesień na drodze – policja apeluje o ostrożność

Jesienią zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na pogorszenie widoczności na drodze. W takich warunkach, na nieoświetlonej jezdni, kierujący z opóźnieniem zauważa pieszego, szczególnie, gdy jest on ubrany w ciemną odzież. Aby zadbać o własne bezpieczeństwo należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które kilkukrotnie zwiększają widoczność pieszego. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii na drodze.

Policjanci apelują do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków drogowych i atmosferycznych. Zaleca się również, aby kierujący zachowali odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, by w przypadku konieczności nagłego hamowania nie dopuścić do zderzenia.

Apel dotyczy także pieszych, którzy po zmierzchu czy podczas trudnych warunków atmosferycznych, powinni wykazać się szczególną ostrożnością. Przechodząc przez jezdnię powinni upewnić się czy zdążą przejść na drugą stronę, i zdawać sobie sprawę, że długość drogi hamowania nadjeżdżającego pojazdu w takich warunkach jest znacznie wydłużona.

To właśnie pieszy – jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo na drodze i to on bardzo często staje się ofiarą tragicznych wypadków drogowych. Jak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa, do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i rannych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratują im życie.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Warto jednak w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze.

Skip to content