Park przy nowosądeckim szpitalu będzie odnowiony

Park przy nowosądeckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego, który lata swojej świetności ma dawno za sobą doczeka się renowacji. Wniosek złożony do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez Fundację Nowe Kierunki spodobał się mieszkańcom Sądecczyzny. Swój głos oddało na niego ponad 1700 osób, dzięki czemu zostanie zrealizowany. Wartość projektu to 150 tysięcy złotych

Przypomnijmy, głównym celem projektu jest odnowienie parku przy Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sącz i stworzenie tu miejsca przyjaznego pacjentom. Na działce, tuż obok najstarszych budynków placówki znajduje się kilkadziesiąt pięknych drzew zachęcających do spacerów, obcowania z naturą czy przebywania na świeżym powietrzu. Brakuje jednak ławek, ścieżki, koszy na śmieci oraz nowych krzewów i kwiatów. Zapewniając to wszystko, park może stać się miejscem odpoczynku i oderwania się od szpitalnej codzienności dla pacjentów, osób odwiedzających chorych, a także dla czekających na badania lub wyniki. Pozytywny wpływ kontaktu z naturą na osoby chore jest udowodniony naukowo. „Odkryliśmy, że spędzanie czasu na terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści. Obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnego porodu i wydłuża sen” czytamy słowa Caoimhe Twohig-Bennett w raporcie opublikowanym na łamach pisma „Environmental Research”. To konkluzja, do jakiej doszli naukowcy z University of East Anglia, przeprowadzając badania na prawie 300 mln ludzi z 20 krajów!

To jednak nie jedyne zadanie jakie będzie w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski będzie realizowane na terenie szpitala w Nowym Sączu. Do realizacji zakwalifikował się też wniosek zakładający zakup i montaż klimatyzacji i oczyszczaczy powietrza w salach oddziału onkologicznego.

źródło: bo.malopolska
Skip to content