Spektakl „Bolek i Żabusia” zainauguruje obchody jubileuszu Teatru Robotniczego

Przedstawienie „Bolek i Żabusia” inauguruje obchody Jubileuszu 100. lecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. Teatr, założony we wrześniu 1922 roku przez nowosądeckich kolejarzy,  jest swoistego rodzaju fenomenem wśród wszystkich amatorskich teatrów w Polsce. Działa niezmiennie od chwili założenia aż do dzisiaj, z przerwą na lata okupacji hitlerowskiej, zaznaczającego swoją obecność na mapie kulturalnej kolejnymi premierami spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

359. premierą w swojej historii Teatr Robotniczy pragnie upamiętnić postać Bolesława Barbackiego – wybitnego sądeckiego artysty malarza, działacza społecznego i patrioty, organizatora w 1918 roku Towarzystwa Dramatycznego, w którym pracował  jako reżyser, aktor i scenograf.

Spektakl jest próbą przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej jak i innych autentycznych historycznych postaci sprzed ponad stu lat, związanych najpierw z „Czytelnią kobiet”, a następnie z ówczesnym nowosądeckim Sokołem i działającym w jego budynku Teatrem Towarzystwa Dramatycznego.

Głównymi sprawczyniami tego artystycznego wydarzenia – utrzymanego w lekko komediowo-romantycznej konwencji „teatru w teatrze” – są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Ogrodu Sztuki Dawnej NOMINA ROSAE, historyk sztuki, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również postaci samego Bolesława Barbackiego.

Skip to content