Abp Skworc składa dymisję. W tle zaniedbania w sprawie nadużyć seksualnych księży

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora – poinformowała interia.pl.

Dymisja jest związana ze śledztwem jakie Watykan prowadzi w sprawie zaniedbań abp Wiktora Skworca, jako biskupa tarnowskiego, m.in. w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich osób przez dwóch kapłanów diecezji. Chodzi m.in. o sprawę księdza Mariana W., który miał molestować kilkadziesiąt dzieci i młodych chłopców. Ks. Marian W. w procesie, który 19 lutego zeszłego roku rozpoczął się przed nowotarskim sądem, odpowiada za molestowanie seksualne 11 chłopców, w większości ministrantów. Ofiar ustalonych przez nowosądecką prokuraturę było dwa razy więcej, ale część z tych spraw już się przedawniła. Ksiądz Marian W. to wieloletni proboszcz parafii w Grywałdzie, Grobli, Dobrogoszczy i Szalowej. Sąd zdecydował, że na wyrok czeka na wolności.

O szczegółach mówi komunikat zamieszczony na stronie KEP:

„Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc:

  1. złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski;złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski;
  2. zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego;
  3. poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora”

Skip to content