Chcesz zostać spawaczem? Jedź do Grybowa

W Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie kształcą się przyszli spawacze. Po zakończeniu nauki, młodzi ludzie mają fach w rękach. Obecnie w przemyśle, ok. 80% połączeń wykonuje się za pomocą technik spawalniczych. Zakłady zajmujące się produkcją konstrukcji spawanych oraz przedsiębiorstwa, w których spawanie jest procesem pomocniczym zgłaszają bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami do spawania.

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Przez wiele lat kształciliśmy w zawodzie ślusarz-spawacz – mówi Lesław Tarasek, dyrektor ZSZ w Grybowie. – Prowadziliśmy też kursy z tego zakresu dla osób bezrobotnych na zlecenie Biura Pracy. W tym roku prowadzimy po raz drugi nabór do zawodu Technik spawalnictwa. Jest to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy.

Pracownia spawania w tej powiatowej szkole jest wyposażona w nowoczesny sprzęt do nauki spawania metodami: MMA – spawanie elektrodą otuloną, MAG – spawanie drutem elektrodowym w osłonie gazu aktywnego, TIG – spawanie z dodatkiem pręta litego, spawanie acetylenowo-tlenowe.

Mamy Atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach uprawniający do szkolenia i egzaminowania spawaczy w oparciu o wytyczne Instytutu – dodaje Lesław Tarasek. –  Organizujemy dla naszych uczniów kursy spawania, które umożliwiają im uzyskanie Książeczki Spawacza i świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza.

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

W minionym roku, pracownia spawania wzbogaciła się o nowoczesne stanowiska spawalnicze z odciągami dymu spawalniczego. Uzupełniony został również sprzęt spawalniczy, zakupiono nowe przyłbice spawalnicze oraz sprzęt pomocniczy.

Szkoła ma podpisaną umowę partnerską z Wytwórnią Konstrukcji Stalowych w Grybowie oraz deklarację wsparcia zakładu w procesie szkolenia spawaczy.

Skip to content