Słowacja przedłuża stan wyjątkowy. Co to oznacza dla turystów?

Mimo spadku liczby zakażeń i poprawy sytuacji ekonomicznej władze Słowacji zdecydowały o przedłużeniu stanu wyjątkowego do 28 maja. Oznacza to m.in. dalsze obowiązywanie godziny policyjnej, choć zostaje ona zmieniona i będzie obowiązywać od 21.00

Co to oznacza dla turystów?

Utrzymane zostają przepisy obowiązujące od 17 lutego 2021 roku zobowiązujące m.in. obywateli polskich wjeżdżający do Republiki Słowackiej do poddania się bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni. Nie obowiązuje kontrola graniczna w „tradycyjnym” wydaniu ale prowadzone są wzmożone kontrole przestrzegania zasad wjazdu do kraju. Na Słowacji można natomiast – a to pokłosie ubiegłotygodniowych decyzji – wykupić nocleg w hotelu. Otwarte są także ogródki restauracji i kawiarni oraz sklepy.

Stan wyjątkowy na Słowacji obowiązuje nieprzerwanie od października 2020 r. Oznacza m.in. zakaz zgromadzeń i ograniczenia w podróżowaniu. Pozwala władzom na zakup bez przetargów niezbędnych materiałów oraz stosowanie nakazów pracy w służbie zdrowia. Decyzja o jego przedłużeniu wymaga jeszcze zatwierdzenia przez parlament.

Skip to content