Koronawirus daje o sobie znać. Będą dodatkowe karetki

9 nowych zespołów ratownictwa medycznego będzie od dziś obsługiwać tzw. region karpacki. O zwiększeniu liczby ambulansów zdecydował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Dodatkowe karetki trafią m.in. Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu a będą stacjonować w Rytrze oraz Korzennej.

Ponownie uruchomione zostanie także izolatorium. Będzie ono zlokalizowane w Premier Hotel Kraków, gdzie zostanie przygotowanych 50 pokoi.

– Wobec dynamiki sytuacji epidemicznej widzimy, że jest również potrzebne izolatorium, czyli miejsce, z którego będą mogli skorzystać pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, a niewymagający hospitalizacji. Ruszy ono 22 listopada a będzie je prowadził Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, czyli szpital, który prowadził pierwsze małopolskie izolatorium. To kolejne działanie, które wdrażamy, aby jeszcze dodatkowo wzmocnić i rozszerzyć system opieki „covidowej” w Małopolsce – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ponad 1,6 tys. łóżek „covidowych”

Baza łóżek „covidowych” jest na bieżąco rozszerzana. W ciągu tygodnia zwiększyła się ona z poziomu 1200 (9 listopada) do 1634 łóżek (16 listopada). Baza musi być dostosowywana do rosnącej liczby pacjentów z COVID-19.

Wczorajsze raporty mówiły o 1303 nowych przypadkach (w ok. 48% pochodzących z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego). W szpitalach przebywało zaś 1178 pacjentów z COVID-19. 114 z nich wymagało użycia respiratora. Wykorzystanie tlenu w szpitalach wzrosło do ok. 34,5 ton za ostatnią dobę.

Niestety, wciąż zbyt mało osób decyduje się na szczepienie.

– Aktualnie w Małopolsce zaszczepionych jest 44,49% Mieszkańców. Jak pokazują codzienne raporty, które otrzymujemy, to ciągle mało. Siła wirusa jest bardzo duża. Można sobie tylko wyobrazić, jak trudna byłaby sytuacja, gdyby nie to, że wielu Małopolan podjęło odpowiedzialną decyzję i skorzystało ze szczepień przeciw COVID-19. Zachęcam jeszcze raz tych, którzy dotychczas z tej możliwości nie skorzystali: szczepmy się. To kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe karetki trafią także do innych małopolskich miejscowości. W sumie będzie ich 16.

Skip to content