Będą szczepić także w domach

W całej Małopolsce powstało 11 dodatkowych wyjazdowych zespołów szczepiących. Będą one docierać do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do punktu stacjonarnego. To głównie tzw. pacjenci leżący. Zespoły wyjazdowe (w skali kraju jest ich 117) mają uzupełniać pracę tzw. zespołów populacyjnych, które mogą szczepić pacjentów nie tylko stacjonarnie ale i mobilnie.

Każdy z punktów populacyjnych Narodowego Programu Szczepień miał zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu. Tworzona właśnie nowa siatka mobilnych zespołów ma zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Punkty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę – podkreśla dyrektor MOW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Skip to content