Tłusty Czwartek. Jakie pączki wybieracie? ANKIETA

Dziś Tłusty Czwartek.

Tradycja spożywania tego dnia pączków czy faworków jest jedną z najmocniej zakorzenionych w naszym kraju. W tłusty czwartek – zgodnie ze zwyczajem – pączka zjeść trzeba, aby zapewnić sobie pomyślność. Co ciekawe, sam zwyczaj jedzenia pączków sięga starożytnego Rzymu, zaś obchodzenie święta, które dziś wiąże się z zakończeniem okresu karnawału i przypada w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, znane jest od czasów „pogańskich”. Przed wiekami był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i jednocześnie witano wiosnę. Ucztowano wówczas jedząc tłuste potrawy – szczególnie mięsa, które popijano dużą ilością alkoholu. Na stołach już wówczas pojawiały się pączki, jednak nie w takiej wersji, w jakiej znamy je dzisiaj. Wcześniej nadziewano je słoniną. Również w kuchni polskiej początkowo pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną, a także boczkiem i mięsem. Przy zapustach obficie zapijano je wódką. Pączki przyrządzane na słodko pojawiły się w Polsce dopiero około XVI wieku, jako najprawdopodobniej zapożyczenie z kuchni arabskiej.

W tłusty czwartek Polacy jedzą ok. 7 tys. ton pączków. Do przygotowania ciasta drożdżowego w piekarniach, cukierniach i domach zużywa się łącznie ok. 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

Według wyliczeń, w tłusty czwartek zjadamy przeciętnie około 100 milionów pączków. Na jednego Polaka przypada 2,5 pączka. Do wyboru mamy pączki z cukrem pudrem, lukrowane czy z polewą, pączki z różą, powidłem, bitą śmietaną, czekoladą a nawet ajerkoniakiem. Są też zdobywające coraz większą popularność, pieczone w piekarniku pączki fit oraz pączki wege. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Jakie są Wasze ulubione pączki?

  • z różą (67% Głosów)
  • z bitą śmietaną (13% Głosów)
  • z ajerkoniakiem (8% Głosów)
  • z powidłem (4% Głosów)
  • z dżemem (4% Głosów)
  • z czekoladą (4% Głosów)
Loading ... Loading ...
Skip to content