">

To już pewne, Forum wyprowadza się z Krynicy.

Po 29 latach Forum Ekonomiczne wyprowadza się z Krynicy. We Wrocławiu została uroczyście podpisana deklaracja o współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez najbliższe sześć lat. Deklarację podpisali przedstawiciele: konsorcjum, w skład którego wchodzą samorządy województwa Dolnośląskiego, miasta Wrocław i miasta Karpacz, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, Hotel Gołębiewski w Karpaczu oraz Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich – organizatora Forum.

Przeniesienie Forum Ekonomicznego do Karpacza kończy okres 28 lat jego funkcjonowania w Krynicy-Zdrój. Jak czytamy na stronie internetowej, dla Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum, była to niezwykle trudna decyzja. Zmiana lokalizacji była niezbędna bo nie udało się osiągnąć porozumienia z władzami Krynicy. Proponowane przez nie rozwiązania organizacyjne i coraz to nowe lokalizacje tymczasowych obiektów stwarzały zbyt wiele ryzyk logistycznych, administracyjnych oraz w obszarze bezpieczeństwa. Dodatkowo przez rozproszenie obiektów Forum w Krynicy nastąpiłyby zmiany jego wyjątkowego charakteru.

Z uwagi na prawie 30 lat funkcjonowania Forum w uzdrowisku, Instytut Studiów Wschodnich do końca starał się o podtrzymanie tej współpracy. Nawet po zakończeniu okresu przyjmowania ofert na współpracę przy organizacji Forum, Instytut rozpatrywał kolejne propozycje składane przez województwo Małopolskie. Komisja przetargowa powołana przez Radę Programową Forum Ekonomicznego specjalnie zebrała się w środę (3 luty) by przeanalizować ostatnią z tych ofert. Niestety władze uzdrowiska Krynica-Zdrój nie były skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem.

Organizatorzy Forum dziękują Witoldowi Kozłowskiemu marszałkowi Województwa Małopolskiego, który wierzy w szczególną wartość Forum Ekonomicznego i do końca walczył o utrzymanie jego lokalizacji w Krynicy.

Skip to content