Zmiany w 500 plus. Od dziś można składać wnioski

1 lutego rusza nabór wniosków o 500 plus na nowy okres. Do pierwszego kwietnia można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia.

Ważna zmiana dotyczy także ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminu składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od 2021 roku prawo do świadczenia 500 plus będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Warto dotrzymać terminu. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.Rozszerzona formuła Programu pozwala na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa wobec rodzin.

Obowiązujące od 1 lipca 2019 r. znowelizowane przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziły również zmiany w okresie ustalania  prawa do świadczenia wychowawczego.


Skip to content