Remont linii kolejowej. O co chodzi z tymi znakami?

Co wykonawca miał na myśli?

O to chciałoby się zapytać patrząc na drogowe znaki ostrzegawcze przed przejazdami kolejowymi na remontowanej linii kolejowej zwanej popularnie „kryniczanką”. Znaki zostały odwrócone i owinięte folią, która po kilku dniach została potargana przez wiatr i wygląda jak na zdjęciu. Można się tylko domyślać, że w ten sposób kierujący pojazdami zostali poinformowani, że znak „STOP” nie obowiązuje. Czy aby na pewno? Z takim zapytaniem zwróciliśmy się do PKP PLK. i do tematu z pewnością wrócimy.

Przypomnijmy, 1 marca ruszyły kolejne prace modernizacyjne linii kolejowej 96 Tarnów – Leluchów popularnie nazywanej „kryniczanką” a także łączącej się z nią linii nr 105 Muszyna – Krynica-Zdrój. Od Nowego Sącza aż po Krynicę-Zdrój wykonywane będą prace, które usprawnią ruch kolejowy i podniosą komfort podróżowania. Roboty będą realizowane na następujących przystankach na linii 96: Stary Sącz, Barcice, Rytro, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Muszyna oraz na linii nr 105 Muszyna-Zdrój. Wszystkie zmodernizowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz oznakowanie. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze.

To jednak nie wszystko. Na odcinku Stary Sącz – granica państwa wyremontowane zostaną tory i 23 przejazdy kolejowo-drogowe oraz 60 obiektów inżynieryjnych jak: mosty nad potokiem, przepusty, ściany oporowe. W tym jest także remont mostu kolejowego w Muszynie nad rzeką Poprad. Na trzech skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w Rytrze i w Muszynie pojawią się nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Planowane zadania obejmują również sieć trakcyjną na trasie między Starym Sączem a Piwniczną-Zdrój.

Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2025 r.

Remont wymaga jednak wyłączenia z użytkowania torów i to aż do 11 czerwca oraz wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej.

Skip to content