18 martwych zwierząt a inne trzymane w nieodpowiednich warunkach. Kolejna dramatyczna interwencja TOZ

-„Myśleliśmy że jedziemy do Krakowa na 2 rutynowe kontrole dobrostanu zwierząt. Jedna miała być przeprowadzona w sklepie zoologicznym w Krakowie, a druga u prywatnego hodowcy zwierząt egzotycznych w tym zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES)- opowiadają członkowie TOZ w Krynicy – Zrój

Niestety szybko okazało się, że nieprawidłowości jakie ujawnili po wejściu do jednego ze sklepów zoologicznych w Krakowie skończyły się złożeniem w Komisariacie Policji stosownego zawiadomienia.

Podobny finał miała druga interwencja, podjęta na skutek niepokojącego anonimowego zgłoszenia, o przetrzymywaniu przez mieszkańca Krakowa zwierząt egzotycznych w nieodpowiednich warunkach. Interwencja przeprowadzona została w prywatnym domu wspólnie ze Stowarzyszenie Orle Piórohttps://www.facebook.com/StowarzyszenieOrlePioro/?locale=pl_PL i odbyła się w asyście Policji.

-„Po wejściu do pomieszczenia gdzie miały przebywać zwierzęta egzotyczne, to co ujawniliśmy przerosło nasze oczekiwania. Ujawniliśmy 18 martwych zwierząt w różnym stadium rozkładu! – informuje TOZ

Pozostałe zwierzęta były przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach. Niektóre ze zwierząt: nie miały dostępu do wody, były chore, miały rany na ciele. Właściciel zwierząt nie miał dokumentacji leczenia zwierząt. Na miejsce interwencji zostali wezwani technicy kryminalistyki którzy pracowali do późnych godzin nocnych z funkcjonariuszami Policji oraz oboma organizacjami. Nie zostały wydane żadne zalecenia, gdyż właściciel zrzekł się dobrowolnie wszystkich zwierząt miedzy innymi Agam błotnych, Agam brodatych, gekonów, Teju argentyńskiego, kameleonów, felsum madagaskarskich. Interwencja zakończyła się nad ranem.

Inspektorzy TOZ po raz kolejny apelują o szacunek dla zwierząt i zgłaszanie wszelkich przypadków, które mogą wskazywać, że zwierzęta są przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach, bez opieki lub gdy dzieje im się krzywda

„Pamiętajcie „ZWIERZĘ, JAKO ISTOTA ŻYJĄCA, ZDOLNA DO ODCZUWANIA CIERPIENIA, NIE JEST RZECZĄ. CZŁOWIEK JEST MU WINIEN POSZANOWANIE, OCHRONĘ I OPIEKĘ” (art. 1. 1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt). Kolejny raz apelujemy! Jeżeli widzicie że krzywdzone są zwierzęta reagujcie i zgłaszajcie ten fakt odpowiednim służbom. Zwierzęta same nie poproszą o pomoc, one umierają po cichu„.

W tym miejscu Towrzystwo Opieki nad Zwierzętami z Krynicy – Zdroju składa podziękowania członkom Stowarzyszeniem Orle Pióro https://www.facebook.com/StowarzyszenieOrlePioro/?locale=pl_PL za pomoc w interwencji oraz zabezpieczenie wszystkich zwierząt a także wspaniałym funkcjonariuszom: Panu sierżantowi Tomaszowi Szura i Panu sierżantowi Piotrowi Wnęk💐 z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie którzy brali udział w interwencji.

Skip to content