Idzie „zimna Zośka”. Będą przymrozki

https://incusmeteo.com/majowe-przymrozki-

Maj to miesiąc najbardziej kojarzony z wiosną. Co ciekawe, własnie w tym miesiącu, często po fali ciepłych dni następuje gwałtowne ochłodzenie temperatury powietrza. Zjawisko zostało zaobserwowane dawno temu przez naszych przodków, którzy obserwując przyrodę próbowali oszacować, kiedy najlepiej rozpocząć siew roślin. Ustalili, że najdotkliwsze przymrozki wiosenne dotykają ich 12, 13, 14 oraz 15 maja. Tym dniom zostały nadane nazwy wg. kalendarza obrządkowego. 12, 13, 14 maj to „zimni ogrodnicy” czyli święci Pankracy, Serwacy, Bonifacy a 15 maja to „zimna Zośka”.

Z majowym ochłodzeniem mamy do czynienia co roku. Do atmosfery przedostaje się ogromna masa zimnego arktycznego powietrza, która obniża wyczuwalną temperaturę w rejonach środkowej Europy. Niekiedy, spadki temperatury mogą wynosić nawet kilkanaście stopni w ciągu kilku dni a czasem występują nawet opady śniegu . Co ciekawe, ta sytuacja powtarza się co roku w tym samym okresie. Stacje meteorologiczne i Uniwersytety poświęciły sporo czasu na zbadanie tego zjawiska, niestety nie wyjaśniono co jest powodem jego występowania.

Nie inaczej będzie w tym roku.

IMGW-PIB  Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia  dotyczące przymrozków. Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około 3°C, przy gruncie do -2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 😯 procent.

Skip to content