Bezpieczna majówka pod specjalnym nadzorem policji

foto: KMP w Nowym Sączu

Przed nami długi majowy weekend, dlatego w trosce o bezpieczeństwo podróżujących, turystów oraz mieszkańców, którzy będą wypoczywać na Sądecczyźnie, od 30 kwietnia do 6 maja br. sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne.

W ramach prowadzonych działań policjanci będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania. Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają. Będą również zwracać uwagę czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Wszystko po to, by każdy z nas bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży.

Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że w dniach 30 kwietnia i 2 maja br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz w dniach 1 i 3 maja br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

Przed wyjazdem zabezpiecz swoje mieszkanie

Wiele osób podczas majówki wyjedzie na wczasy czy dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacjitrzeba pamiętać, by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie,ponieważ włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.

 • Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a w budynkach wolnostojących również okna dachowe i piwniczne oraz drzwi garażowe, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku.
 • Nie warto ryzykować, dlatego unikajmy przechowywania w domu znacznych ilości gotówki, a wyjeżdżając przekażmy cenne przedmioty na przechowanie osobom godnym zaufania lub zdeponujmy je w banku.
 • Pamiętajmy o dyskrecji – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwalmy się celem podróży, a zdjęcia opublikujmy już po powrocie do domu. 
 • Pomocny jest także czujny sąsiad – warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
 • Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.

Bezpiecznie w podróży

Policjanci apelują, by każdy kierowca wziął sobie do serca zasadę, że wolniej często oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie cieszyć się wiosennym wypoczynkiem.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Przypominamy, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan trzeźwości w jednostce Policji.

Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop czy telefon komórkowy. Takie rzeczy najlepiej zabrać ze sobą, a jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej je schować, np. do bagażnika.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział, gdzie i czego szukać.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wypoczywając nad rzeką, stawem czy jeziorem zachowajmy szczególną ostrożność.

 • Zwracajmy uwagę zwłaszcza na bawiące się na brzegu dzieci.
 • Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek

Chcąc zapewnić sobie bezpieczny wypoczynek oraz zapobiec wypadkom, pamiętajmy, że w górach ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

 • Każdą wycieczkę, nawet najprostszą, rozpocznijmy od przygotowania trasy wędrówki. Należy wziąć przy tym pod uwagę szereg czynników, takich jak stopień trudności i długość trasy, poziom przygotowania i kondycji własnej oraz swoich towarzyszy, temperaturę i prognozę pogody.
 • Zabierzmy ze sobą odpowiedni sprzęt i odzież, a także wysokoenergetyczną żywność oraz naładowany telefon komórkowy (dobrze jest zainstalować również bezpłatną aplikację „Ratunek”).
 • Przed wyjściem w trasę sprawdźmy prognozę pogody, przede wszystkim tę lokalną. Warto też pozostawić wiadomość w pensjonacie czy schronisku o celu naszej wycieczki, planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Informacje te mogą mieć duże znaczenie, gdyby doszło do wypadku.
 • W górach poruszajmy się tylko oznakowanymi szlakami i stosujmy się do tablic informacyjnych.
 • Nigdy nie podchodźmy do dzikich zwierząt oraz nie dokarmiajmy ich. Nie zostawiajmy również po sobie śmieci. Miejsce postoju czy biwakowania zawsze pozostawiajmy czyste.
 • W razie wypadku należy zachować zimną krew i zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 601 100 300 lub 985 (numery ratunkowe w górach).

Dzięki zastosowaniu się do porad policjantów, możemy uniknąć przykrych niespodzianek podczas podróży i wypoczynku. Pozostaje nam zatem życzyć wszystkim bezpiecznego i udanego majowego weekendu.

Skip to content