Bezpłatne obiady dla seniorów. Ruszyły zapisy

Stowarzyszenie Sursum Corda rozpoczyna program zapobiegania niedożywieniu osób starszych pn. Poczta Obiadowa. W nowej edycji pomoc ma trafić aż do 150 seniorów z terenu Nowego Sącza, Starego Sącza, Chełmca, Grybowa oraz w promieniu kilku kilometrów od wymienionych miejscowości. Podopieczni do 31 maja 2025 będą otrzymywać 3 darmowe, dwudaniowe obiady tygodniowo, doręczane bezpośrednio kurierem firmy gastronomicznej do domu seniora.

– Właśnie wystartował nabór seniorów do Poczty Obiadowej. To ważny moment, bo już od czerwca uruchamiamy doręczanie obiadów do miejsc zamieszkania seniorów. Program jest adresowany do niesamodzielnych seniorów powyżej 60 roku życia, którzy ze względu na ograniczenia związane z wiekiem lub niepełnosprawność mają problemy ze sporządzaniem pełnowartościowych posiłków. Dodatkowymi kryteriami jest obiektywny brak wsparcia bliskich, dochód nieprzekraczający 2.400 zł netto na osobę. Pomocą może zostać objęty senior samotny lub para seniorów. Obiecujemy ciepłe, smaczne obiady gotowane przez lokalne firmy gastronomiczne oraz zaangażowanie naszych wolontariuszy – mówi Małgorzata Kłapsa, koordynatorka Poczty Obiadowej w Sursum Corda.

Do programu może zgłosić się senior sam lub seniora może zgłosić dowolna inna osoba, po uprzednim uzyskaniu zgody na przekazanie danych do stowarzyszenia. Można to zrobić poprzez formularz na stronie www.sc.org.pl/pocztaobiadowa lub dzwoniąc na nr tel. 18 44 11 994 w godzinach od 8.00 do 16.00.

– Dla każdego, także seniora, pełnowartościowy, ciepły posiłek jest nieodzowny do zachowania zdrowia. Z racji wieku mogą pojawić się problemy w samodzielnym przygotowywaniu obiadów. Niedożywienie i bieda w Polsce ma zwykle twarz seniora. Dlatego Poczta Obiadowa w Stowarzyszeniu Sursum Corda ma wysoki priorytet. Cieszy zaufanie Fundacji Biedronki, która przez 12 miesięcy będzie finansowała za naszym pośrednictwem obiady dla 150 seniorów w regionie sądeckim mówi Marcin Kałużny, prezes stowarzyszenia.

PROGRAM ZAPOBIEGANIA SAMOTNOŚCI

– Przy okazji tego projektu chcemy zmierzyć się z kolejnym problemem wielu seniorów: samotnością. Dlatego zapraszamy do projektu wolontariuszy w dowolnym wieku, którzy chcieliby mieć przyszywaną babcię lub dziadka, albo koleżankę lub kolegę seniora. Jeśli możesz nieco swojego czasu zamienić na spotkanie, rozmowę telefoniczną, zrobienie zakupów, czy wysłuchanie przy herbacie opowieści seniora, to zapraszamy do powstającej grupy ochotników Poczty Obiadowej. Będą w zamian szkolenia, spotkania integracyjne, zwrot kosztów dojazdów, koszulki i inne atrakcje – zachęca Anna Gądek z Sursum Corda.

W czwartek 25 kwietnia, od godz. 14.00 na ulicach Nowego Sącza oraz w Galerii Trzy Korony będzie można spotkać wolontariuszy Stowarzyszenia Sursum Corda, którzy przeprowadzą sondy uliczne dotyczące istoty pomagania. Spotkanie będzie okazją oddania głosu na postawę bliższą sercu (mamy nadzieję, że wygra wolontariat!), rozmowy o realnych możliwościach pomagania oraz roli wolontariatu w Poczcie Obiadowej.

O programie Poczta Obiadowa w skrócie: 

Program Poczta Obiadowa to inicjatywa finansowana przez Fundację Biedronki, mającą na celu zapobieganie niedożywieniu osób starszych. Stowarzyszenie Sursum Corda realizuje program na terenie Nowego Sącza, Starego Sącza, Chełmca, Grybowa oraz w promieniu kilku kilometrów od wymienionych miejscowości. Głównym elementem programu jest dostarczanie 3 darmowych posiłków w tygodniu, przez okres 12 miesięcy (do 30 maja 2025 r.). To realne wsparcie, które może objąć 150 seniorów w trudnej sytuacji życiowej, dostarczając do ich miejsc zamieszkania świeże obiady. Z programu mogą skorzystać osoby 60+, które ze względu na ograniczenia związane z wiekiem posiadają problem z samodzielnym przyrządzeniem ciepłych posiłków, a także są osobami bez wsparcia rodziny i bliskich osób. Dochód seniora nie może przekraczać netto 2400 zł/os. Pierwsze dostawy posiłków seniorzy otrzymają początkiem czerwca 2024. Rekrutacja do programu jest otwarta. Osoby zainteresowane udziałem w programie lub chcące zgłosić potrzebującego seniora, mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.sc.org.pl/pocztaobiadowa lub skontaktować się z biurem Stowarzyszenia Sursum Corda, pod numerem telefonu 18 44 11 994. Poszukiwani są też wolontariusze w dowolnym wieku, którzy w wybranym przez siebie wymiarze czasowym pomogą przy organizacji akcji lub późniejszych kontaktach z seniorem.

źródło: Stowarzyszenie Sursum Corda

Skip to content