Zwyciężyli w Krakowie i będą walczyć dalej. Tym razem w Drawsku Pomorskim

Reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu zdobyła 1 miejsce w wojewódzkich zawodach sportowo- obronnych, które 23 kwietnia odbyły się w Krakowie. Tym samym młodzi ludzie wywalczyli kwalifikację do Centralnego Zlotu Klas Mundurowych. Pod opieką insp Mariusza Witowskiego uczniowie ZS nr 2 wygrali z ogromną przewagą nad innymi szkołami.

Zawody, o których mowa noszą nazwę „Spartakiady sportowo-obronnej”. Jej organizatorem jest Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji – Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie a rywalicacja uczniów odbywała się na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 10 szkół z terenu województwa małopolskiego. Każdą ze szkół reprezentowały drużyny złożone z 7 osób.

– Zmagania sportowe, które odbywają się w prawdziwym ośrodku ćwiczeń wojskowych, to wyjątkowa okazja do zweryfikowania posiadanych umiejętności. To także szansa umocnienia więzi zespołowych. Dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu kształtują się już dzisiaj przyszłe kadry, które będą stać na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Jednocześnie ci wyjątkowi młodzi ludzie stają się ambasadorami kształtującymi w swoim najbliższym środowisku postawy patriotyczne i obronne  – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który imprezę objął swoim patronatem.

W ramach Spartakiady uczestnicy musieli wykonać 9 zadań:

  • Razem możemy więcej – pokonywanie terenu różnymi sposobami,
  • Zobacz i zapamiętaj – spostrzegawczość, umiejętność zapamiętania rozmieszczenia sprzętu i wyposażenia wojskowego,
  • Survival – rozpalenie ogniska w warunkach polowych i zagotowanie wody,
  • Medevac – zabezpieczenie oraz ewakuacja rannego,
  • Grot – rozkładanie i składanie karabinka wojskowego,
  • Magazynek – ładowanie magazynka karabinka wojskowego,
  • Bez wysiłku nie ma zwycięstwa – wykonanie podstawowych ćwiczeń fizycznych,
  • Granatem-ognia – rzut granatem do celu w postawie stojącej i klęczącej,
  • Orientacja w terenie – zadania z zakresu topografii wojskowej,

Na podium stanęła drużyna, która ukończyła wszystkie zadania pętli w najkrótszym czasie. Zwycięzcy wywalczyli w ten sposób możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, który odbędzie się w czerwcu w Drawsku Pomorskim. Najlepsze drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

W organizację zawodów włączyli się żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.

źródło: Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu/www.malopolska.uw.gov.pl

Skip to content