Cyberprzestępcy kradli nawet odciski palców

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w ramach ścisłej współpracy z policjantami Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, dokonali wspólnie zatrzymania 5 osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się podrabianiem dokumentacji medycznej do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz praniem pieniędzy.

Czynności procesowe były wykonywanie na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie. W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych osób, dokonano zabezpieczenia znacznej ilości sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych oraz pieniędzy w gotówce w kwocie przekraczającej 1 mln zł.

Była to już kolejna realizacja do sprawy nadzorowanej przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie mającej związek z serwisem Genesis Market, którego działalność opierała się na handlu online skradzionymi profilami użytkowników Internetu i ich poufnymi danymi, w tym odciskami palców. Cyberprzestępcy w głównej mierze komunikowali się między sobą za pomocą popularnych komunikatorów internetowych. Działalność, tego uważanego za jeden z największych serwisów sprzedających hakerom na całym świecie skradzione dane uwierzytelniające do kont, została zakończona w kwietniu 2023 r. w wyniku międzynarodowej operacji pod kryptonimem „CookieMonster”. W efekcie tej operacji, nielegalny serwis wraz z jego infrastrukturą został wyłączony, a część jego użytkowników zatrzymana.

Dotychczas w tej sprawie w ramach przeprowadzonych czynności dokonano:

– 55 przeszukań, w trakcie których zabezpieczono znaczną ilość sprzętu komputerowego, telefony komórkowe oraz pieniądze w różnej walucie;

– zatrzymano 32 osoby, z czego 31 osobom przedstawiono łącznie 65 zarzutów w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, bezprawnego wytwarzania, pozyskiwania i zbywania programów komputerowych oraz podrabiania dokumentów;

– dokonano zajęcia mienia w postaci pojazdów, nieruchomości oraz pieniędzy w gotówce i na rachunkach bankowych na kwotę ponad 2 mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.

Skip to content