Mężczyzna zarabiał na zdjęciach z sową. Służby informują o dręczeniu

Do zdarzenia doszło w ostatnią środę, w Zakopanem. Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który proponował przechodniom możliwość sfotografowania się z sową płomykówką. Ten gatunek sów jest objęty w Polsce całkowitą ochroną prawną.

Funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przejęli zwierzę i od razu przetransportowali do lekarza weterynarii. Płomykówka, tak jak wiele innych sów, jest gatunkiem chronionym konwencją CITES i polskimi przepisami o ochronie przyrody. Pomijając aspekt prawny, sowy to nocne ptaki drapieżne. Zmuszanie ich do aktywności w dzień jest po prostu znęcaniem się nad nimi – mówi Małgorzata Woźniak-Słota, zastępca naczelnika MUCS i jednocześnie specjalistka z zakresu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

Sowa została zbadana przez lekarza weterynarii i do czasu zakończenia postępowania będzie czekała w bezpiecznym miejscu i pod troskliwą opieką w lecznicy weterynaryjnej. Oględziny wykazały, że zwierzę jest przemęczone, osowiałe, nienaturalnie kiwa się na boki oraz ma przycięte i powyrywane pióra. W klatce, w której było więzione, nie było drążka, na którym sowa mogłaby stać, tymczasem to konieczne dla komfortu ptaków drapieżnych z pazurami. Każdy, kto chciałby pochwalić się w social mediach zdjęciem z dzikim zwierzęciem powinien mieć z tyłu głowy, że bierze udział w dręczeniu. Nie uczmy tego naszych dzieci! – apeluje funkcjonariuszka z KAS.

Dalsze procedury prowadzą funkcjonariusze KPP w Zakopanem. Sprawa zostanie skierowana do prokuratury, a kiedy sąd orzeknie przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskaże jej nowy dom. Zazwyczaj, jeśli to możliwe, zatrzymane zwierzęta w pierwszej kolejności trafiają do swojego naturalnego środowiska.

Właścicielem chronionego gatunku można być tylko z zezwoleniem wydanym przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska.

Krajowa Administracja Skarbowa stoi na straży przestrzegania Konwencji Waszyngtońskiej  (CITES). Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Przewożenie żywych okazów fauny i flory, a także szczątków zwierząt jest możliwe jedynie po spełnieniu procedur, jak zgłoszenie zamiaru przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawienie odpowiedniego zezwolenia eksportowo-importowego. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu.

źródło: IAS w Krakowie

Skip to content