Beczki z tajemniczą substancją na prywatnej posesji

fot. PSP Nowy Sącz

23 stycznia o godzinie 13.14, zastęp z OSP Rytro oraz grupa ratownictwa chemiczno – ekologiczna z JRG nr 1 w Nowym Sączu zadysponowana została do działań w Rytrze.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że podczas prac związanych z rozbiórką budynku gospodarczego doszło do znalezienia 4 beczek 60 l z nieznaną substancją. Operator koparki prowadzący prace uszkodził jedną z beczek, z której wylało się około 20 l substancji o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Po zaistniałej sytuacji operator oraz osoby będące na miejscu zdarzenia opuściły teren i udały się w bezpieczne miejsce nie uskarżają się na żadne dolegliwości związane z zaistniałym zdarzeniem.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Strażacy zabezpieczeni w ubrania ochronne dokonali pomiarów przyrządami pomiarowymi w celu wyznaczenia strefy. Sprawdzono rozlaną ciecz papierkami wskaźnikowymi. Będący na miejscu właściciel posesji poinformował o działalności prowadzonej kilkanaście temu związanej z obróbką kryształów. W związku z tym, w beczkach najprawdopodobniej znajdował się związek do wytrawiania szkła. Strażacy ustalili, że najprawdopodobniej jest to kwas fluorowodorowy. W związku z tym przelano substancje z uszkodzonych beczek do szczelnych pojemników. Po wykonaniu tej czynności wszystkie beczki oraz miejsce zdarzenia przelano prądem wody z szybkiego natarcia w celu rozcieńczenia rozlanej substancji. Uszkodzone puste beczki zabezpieczono w workach foliowych. Wszystkie beczki zgromadzono w jednym miejscu a następnie przekazano właścicielowi z zaleceniami usunięcia i utylizacji zgodnie z obowiązującymi zasadami. Działania strażaków trwały ponad dwie godziny.

Skip to content