Byli nietrzeźwi i wpadli do strumienia. Cudem uniknęli zamarznięcia

Wychłodzeni, nietrzeźwi mężczyźni potrzebowali pomocy. Skuteczne interweniowali policjanci ze Starego Sącza zaalarmowani przez mieszkankę

Kiedy starosądeccy policjanci otrzymali od mieszkanki zgłoszenie, że dwóch mężczyzn nie może wydostać się z koryta strumienia, natychmiast ruszyli z pomocą. Odnaleźli poszkodowanych, którzy byli wychłodzeni i zadbali o nich do czas przyjazdu służb medycznych.

Do sytuacji, która mogła skończyć się tragicznie dla dwóch mieszkańców gminy Stary Sącz doszło 10 stycznia br. Tego dnia około godziny 13:00 miejscowych policjantów zaalarmowała kobieta, która w rejonie strumienia zauważyła dwóch mężczyzn, którzy potrzebowali pomocy. Według zgłoszenia jeden z nich miał znajdować się w wodzie, natomiast drugi leżeć w śniegu. Policjanci natychmiast ruszyli z pomocą.

Gdy funkcjonariusze dotarli we wskazany rejon, usłyszeli wołanie o pomoc. Kiedy podeszli bliżej, zobaczyli pod stromą skarpą przy strumyku dwóch mężczyzn, którzy wyczerpani, nieudolnie próbowali wydostać się ze śliskiej pułapki. Jeden leżał w śniegu, natomiast drugi częściowo w strumyku. Policjanci natychmiast udzielili im pomocy, wyciągnęli z lodowatej wody starszego z mężczyzn, po czym obu okryli folią termiczną. Mężczyźni byli przemoczeni i mocno wychłodzeni, a kontakt ze starszym z nich był bardzo utrudniony. Mundurowi na miejsce wezwali pogotowie ratunkowe. 66- i 41-letni mieszkańcy gminy Stary Sącz zostali przewiezieni do szpitala na badania.

Policjanci ustalili, że mężczyźni chcieli skrócić sobie drogę do domu. W pewnym momencie jeden z nich zatoczył się i wpadł do wody. Drugi chciał mu pomóc, jednak nie było to proste, ponieważ obaj byli pod wpływem alkoholu, a dodatkowo brzeg skarpy był bardzo stromy i śliski, dlatego sami nie byli w stanie sobie poradzić. Po około godzinie nawoływania i licznych prób wydostania się, dzięki bardzo dobrej reakcji mieszkanki oraz skutecznej interwencji funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Starym Sączu, mężczyźni otrzymali pomoc na czas.

W związku z zimową aurą zwracajmy uwagę na osoby w kryzysie bezdomności oraz te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, a przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (tj. ławki w parkach, wiaty przystankowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.). Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie – mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: Policję (telefon alarmowy 112) czy Straż Miejską (tel. 986).

Apelujemy również, by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Prosimy o informowanie o takich osobach Policję lub ośrodki pomocy społecznej, gdyż niejednokrotnie tylko wczesna reakcja może zapobiec ich śmierci.

Skip to content