Prosektorium w Nowym Sączu powstanie do końca roku ale w innym miejscu

DCIM100MEDIADJI_0036.JPG

Władze Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu podjęły decyzję o zmianie lokalizacji planowanego dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prosektorium. Według nowej koncepcji znajdzie ono swoje miejsce w jednym z budynków Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2. Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego będą mogli szybciej uczestniczyć w zajęciach z anatomii w Nowym Sączu.

Dobra wiadomość dla studentów kierunku lekarskiego, który od roku akademickiego 2023/2024 prowadzony jest w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Planowane do oddania do użytku do końca 2025 roku prosektorium ma być gotowe do końca 2024 roku, czyli rok wcześniej niż zakładano. Skąd ta zmiana?

Prosektorium znajdzie się teraz w oddzielnym budynku, a nie na poziomie -1 planowanego kilkukondygnacyjnego budynku dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Mamy możliwość aplikowania o 10 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. To zdecydowanie wystarczy nam na zaadaptowanie jednego z budynków wchodzących w skład Kampusu Dydaktyczno-Sportowego i wyposażenie go w odpowiedni sprzęt. Zależy nam, aby nasi studenci mogli jak najszybciej uczyć się anatomii na miejscu a nie w Radomiu  – zaznacza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Znajdujący się przy ul. Kościuszki 2 parterowy budynek „D” ma powierzchnię około 240 m2, która w zupełności wystarczy do zaadaptowania go do celów prosektorium wraz z odpowiednim zapleczem. Równocześnie tuż obok będą trwały prace nad kilkukondygnacyjnym budynkiem (już bez poziomu -1), w którym znajdą się laboratoria i sale wykładowe dla studentów kierunków medycznych. Będą to m.in.: sala preparatyki trójwymiarowej, sala mikroskopowa wraz z pomieszczeniami szkoleniowymi, sale dydaktyczno-ćwiczeniowe i wysokiej wierności, sala porodowa, sala noworodków i wcześniaków, blok operacyjny wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, pracownia USG oraz duża sala audytoryjna z możliwością podziału na dwie mniejsze.

W roku akademickim 2023/2024 kierunek lekarski w Nowym Sączu studiuje 48 osób. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu prowadzi również studia na kierunkach: ratownictwo medyczne (studia I stopnia), dietetyka (I stopień), pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a w planach ma również poszerzenie swojej oferty o nowe kierunki: położnictwo i dietetykę II stopnia. Dodatkowo w sąsiednim Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie realizowane są studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.

Skip to content