Tego produktu nie kupisz bez dowodu

Od 1 stycznia 2024 r. w życie wszedł całkowity zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny czyli tak zwanych „energetyków” osobom poniżej lat 18. Dodatkowo nie będzie można również kupić tych napojów na ternie szkół i innych placówek oświatowych, a także w automatach. Złamanie tego zakazu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 2000 zł.

Zakaz wprowadziła ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. Określono w niej również, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”. Teraz napoje takie będą oznaczone widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2024 roku co oznacza, że za sprzedawanie takich produktów osobom poniżej 18 roku życia a także w miejscach objętych zakazem sprzedaży od tego dnia będzie wykroczeniem zagrożonym karą do 2000 złotych. W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

Producentom i importerom, którzy nie dopełnią obowiązku oznaczania napojów będzie groziła grzywna do 200 tysięcy złotych, a nawet kara ograniczenia wolności.

Przypomnijmy, walka o zakaz sprzedażny osobom nieletnim tzw. energetyków ma swój sądecki akcent. Inicjatorami akcji byli bowiem Magdalena Sznajder – radna miejska ze Starego Sącza oraz Michał Kądziołka – radny Nowego Sącza. Ich pomysł poparł zasiadający wówczas w sejmowej Komisji Zdrowia poseł Patryk Wicher.

Skip to content