Za dwa dni Sylwester. Policja apeluje „Piłeś? Nie jedź!”

Podobnie jak w okresie Świąt Bożego Narodzenia również w Sylwestra i Nowy Rok sądecka Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu, dokładając starań, aby wszyscy, którzy wyruszą na spotkania i zabawy sylwestrowe dotarli bezpiecznie do celu i równie bezpiecznie powrócili do swoich domów.

Zabawy i spotkania sylwestrowe będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujesz się na picie alkoholu, musisz wówczas pamiętać, by bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia pojazdu.

Pamiętaj:

  • Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol, zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.
  • Nie naśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Pamiętaj o elementach odblaskowych.

Jak pokazują policyjne statystyki, w 2022 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 248 wypadkach drogowych (10,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 268 osób (14,1% ogółu zabitych), a 2 567 osób odniosło obrażenia (10,4% ogółu rannych). Najliczniejszą grupę sprawców wypadków będących pod wpływem alkoholu stanowili kierujący pojazdami (w odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowali 7,3% z nich). Z ich winy doszło do 1 415 wypadków, w których zginęło 172 osób, a rannych zostało 1 690 osób. [Dane pochodzą z rocznego raportu Policji – Wypadki drogowe w Polsce 2022: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html]

Sądeccy policjanci od początku 2023 roku skontrolowali trzeźwość ponad 80 tys. kierujących, z których 439 było nietrzeźwych. Nie wszyscy zatrzymani byli świadomi, że siedli za kierownicą w stanie, w którym nie powinni tego robić. Część kierowców zgubiło to, że ocenili swoją trzeźwość na podstawie dobrego samopoczucia, czy też badania na podręcznym, nieatestowanym alkomacie, który nie zawsze pokazuje właściwy wynik. Zatem jeżeli chcesz być pewny, że siadasz za kierownicą trzeźwy, możesz skorzystać z bezpłatnego badania profesjonalnym samoobsługowym alkomatem w sądeckiej komendzie. Urządzenie znajduje się wholu budynku przy ulicy Artura Grottgera 50 w Nowym Sączu. Dzięki temu prostemu badaniu każdy może przyjść w dowolnej chwili i sprawdzić swój stan trzeźwości, by upewnić się, czy może prowadzić samochód.

Na drodze nie jesteś sam. Każdemu zależy, by bezpiecznie dotrzeć do celu, dlatego pamiętaj – Piłeś? Nie jedź! Nie pozwól, by kilka sekund zniszczyło życie Tobie i innym!

Skip to content