Uwaga. W Barcicach widziano wilka

Wczoraj (26 grudnia) wieczorem jedna z mieszkanek na terenie Barcic (dzielnica Wierchy) widziała wilka – informuje Tomasz Koszkul Sołtys Barcic.

-„Poinformowałem o tym Nadleśnictwo Stary Sącz. Wilki widywane były w ostatnim czasie także w Rytrze, Przysietnicy i Woli Kroguleckiej”

Informacja przekazana przez Sołtysa, ma charakter edukacyjny i prewencyjny. Ważne, by zachować ostrożność a w wypadku spotkania z dzikim zwierzęciem wiedzieć jak się zachować.

O tym co zrobić, gdy na swojej drodze spotkamy wilka radzą Lasy Państwowe:

„Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

• Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą….”

Całość artykułu tutaj:

https://www.lasy.gov.pl/…/co-zrobic-gdy-spotkasz-wilka

Skip to content